E Ticaret Performans

2023 Pazarlama Trendleri

Herkese merhabalar, bu yazıda sizlerle 2023 başında İçerikbulutu ile oluşturduğumuz ortak içeriklerden biri olan 2023 Pazarlama trendleri beklentilerimi paylaşacağım. Özellikle Türkiye’nin önde gelen pazarlama yöneticilerinden yorumlar toplayarak hazırlanan 2023 Pazarlama Trendleri yazısı oldukça fazla ilgi görüyor. Özellikle 2023 yılında bizi bekleyen Ekonomik süreçler ve siyasi değişimlerin olduğu Türkiye’de Pazarlama Trendleri ve beklentileri anlamak oldukça önemli.

Teknoloji Üreticisi Olarak Benim Bakış Açımdan Trendler

Türkiye’de özellikle ticari faaliyet gösteren tüm web siteleri yeni kullanıcı edinme konusunda bugüne kadar neredeyse hiç sorun yaşamadı. Bunun asıl nedeni kullanıcı edinme maliyetleri bugüne kadar hep düşüktü. Bununla birlikte özellikle yaşadığımız Covid-19 sonrası talebin arttığı ve bir anda gelişen online satış, özellikle pazarlama gücü yüksek olan ve bu konuda diğer firmalara göre çok daha fazla Marketing Bütçeleri ayıran pazar yerlerinin Google ve Meta ( Facebook, Wapp & Instagram ) gibi reklam kanallarında güçlü bir yere sahip olmaları diğer firmaların bütçeleri zorlamaya ve bunun sonucunda olarak yeni kullanıcı edinme sırasında ayrılan maliyetlerinin artmasına neden oldu!

2022 yılı Aralık ayında Türkiye’de ortalama yeni kullanıcının, müşteriye dönüştürülme maliyeti ortalama 90 TL. Tüm sektörleri alarak baktığımızda ortalama sepet tutarının 350 TL olduğunu düşünürsek 90 TL’lik müşteri edinme maliyeti, e-ticaret firmalarının o müşteri için aldıkları ilk siparişte firmanın karlı bir iş yapmasına engel oluyor.

Müşteri Kazanmak İçin Ne Yapacağız?

2023 de firmalar kendi KARLILIKLARINI artırmak ve ortalama 90 TL pazarlama bütçesi ayırarak kazandıkları bir müşteriye daha fazla alışveriş yaptırmak zorunda kalacaklar. Bu da sadık müşteri yaratmak için girişimlerin artacağı, LOYAL ( Sadık Kitle ) programların daha fazla pazarlanacağı ve mevcut müşterinin toplam gelir içindeki ağırlığının %80 üzerine çıkacağı bir süreç sunacak. Haliyle kişiye özel pazarlama kanallarının (Web Push, Wapp, Mail, SMS v.b.) özel olarak üretilmiş içeriklerle sunulması, makine öğrenimi teknolojileri ile bu sistemlerin, pazarlama uzmanlarının bireysel yeteneklerine bağlı kalmadan doğru zaman aralığında en aktif kanaldan ulaştırılması için çalışan teknolojilerin entegre edileceği bir süreci izleyecek.

Pazarlama Araçlarını Geride Kalmasın!

Bu süreç için şimdiden yatırımlarını ve faaliyetlerini başlatan firmalar, durumu sonradan farkedip geç kalacak firmalardan pazarlama alanında çok önde olacak ve bu aradaki farkın sonraki yıllarda kapanması zorlaşacak. Çünkü belirli alışkanlıkları kazanan müşteriler farklı firmaları tercih etmeyecekler.

İçerik bulutu ile oluşturduğumuz bu güzel içerikte benim haricimde bir çok pazarlama uzmanı ve teknik konulara hakim ajans sahipleri bulunuyor. İşte bazı beğendiğim içeriklerden kısa kısa kesitler;

2022 bolca gerçeklerle yüzleştiğimiz bir yıl oldu. Tiktok platformu rekor üstüne rekor kırarken kripto dünyasının önlenemez yükselişiyle birlikte patlama yapan NFT pazarının dibi gördüğüne şahit olduk mesela. ‘’Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’’ iddiasıyla tanıtılan Metaverse gözlerimizin önünde kocaman bir zarar kaynağına dönüştü. 

Fatih Yeşilyurt
Optimization Manager / Turkcell

SEO, web siteleri için trafiği ve görünürlüğü artırmada önemli bir faktör olmaya devam edecek. Şirketlerin, arama sonuçlarında iyi sıralanmak için en son trendler ve en iyi yöntemleri uygulayarak güncel kalmaları gerekiyor.

SEO’nun 2023’te dijital pazarlamanın önemli bir parçası olmaya devam edeceğini düşünüyorum.

İlyas Teker
Founder / Mosanta

2022 dijital pazarlamada otomasyon ve makine öğreniminin etkisini dah da fazla gördüğümüz bir yıl olarak tarihe geçti. 2023’te hem Türkiye hem dünyadaki mevcut ekonomik gidişatın da etkisiyle ürün ve hizmet fiyatlarının artacağı bir yıl olmasını beklediğimden ötürü alışveriş kararlarını daha akıllıca veren bir tüketici göreceğimizi ve firmaların tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha müşteriyi merkeze koyan ve operasyonel karlılığını belirli seviyede tutabilmek için maliyetlerini optimize eden bir şekle bürüneceğini düşünüyorum

Zafer Kavaklı
Kurucu ve Dijital Pazarlama Danışmanı / Woom Digital

Google’ın Güncellemeleri Tam Gaz Devam Edecek

Bu yılı ve muhtemelen 2023 yılını bu kadar önemli kılan şey, algoritma güncellemeleri arasındaki sürenin kısalması ve birbiri ardına yayımlanmaya başlamasıdır. Google yeni özellikleri ve sonuç türlerini test etmeye devam edecek. Bu ne anlama geliyor? Daha kısa sürede daha fazla algoritma değişikliği gerçekleşecek ve bu da daha fazla sıralama dalgalanması anlamına gelecek. Eğer müşterileriniz ile el sıkışırken sıralama bazlı taahhütte bulunma hatasına düştüyseniz, 2023 yılı sizin için sıkıntılı geçebilir.

Mert Erkal
Founder / Stradiji

yazının devamını okumak ve 2023 Pazarlama Trendleri Raporunu indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu