E Ticaret Performans

Instagram Takipçi Hilesi

Herkese merhaba, yeni bir yazıyla yine karşınızdayım. Bu yazıda Instagram platformu üzerinde son zamanlarda yaptığım bazı denemeler ve sonuçlarını sizinle paylaşarak aslında Instagram takipçi hilesi olarak adlandırdığım bu detaylar hakkında biraz bilgi sahibi olmanızı istiyorum. Bu yazıda size anlatacağım bu takipçi hilesi tamamen kendi deneyimlerim ve demenelerim sonucunda karşılaştığım detaylardan oluşuyor.

Instagram Takip Konusu Neden Önemli

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’da da belirli kişilerin ya da sayfaların Ticari iş birlikleri yapabilmeleri amacıyla kendi hesaplarını takip ettirmeye ihtiyaçları var. Müşteri ne kadar çoksa sonuç olarak iş birliği olasılığınızda o kadar çok oluyor. Durum böyle olunca platform içinde bulunan içerik üreticileri ya da içerik üretmek isteyen bireyler takipçi kazanmak için ellerinden gelen tüm çabayı sarfediyorlar.

Takipçi Olmazsa Sosyal Medya Yürür mü?

Ben bugün sıfırdan bir sosyal medya platformu kursam ve yayına almaya karar versem ilk yapacağım şey sistemin çalışmasını sağlayacak kullanıcıları otomatik olarak oluşturan ve sahte hesap olarak adlandırılan kişileri sistemde hızlıca aktif etmek olur. Böyle söylediğimde basit bir işlem gibi gözükse de bir uygulamada sahte hesap oluşturmanın, uygulamanın kendisine inanılmaz bir iş gücü oluşturması nedeniyle çok büyük zorluklarının olduğunu düşünebilirsiniz.

2022 yılının 3. çeyreğinde Meta Instagramın toplam kullanıcı sayısının 2 Milyar’ı geçtiğini raporlamıştı. Bu durumda kabaca ben olsam Bu toplam kullanıcı sayısının %20 kadarını sahte hesaplardan oluştururdum diye düşünüyorum. Yani ortalama 400 milyon Instagram kullanıcının sahte olma olasılığı olduğu anlamına geliyor.

2022 yılında 40 milyar USD ye satılan Twitter’ın, satın alma sırasında sahte hesapları ile ilgili olarak Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar olay yaratmış ve durum hayli vahim olarak nitelendirilmişti. Instagram, bugün Facebook gibi bir temel uygulamanın devamı olduğu ve META firmasının bu ürünü elinden çıkarmayacağını da düşünürsek yukarıda verdiğim rakamların daha yüksek olma olasılığı bile çok yüksek.

Takipçileri Neden Takip Edemiyoruz?

Sosyal medya hesabınız eğer bir işletme hesabı ya da içerik üreticisi hesabıysa uygulama geliştirici firma size içeriklerinizi daha iyi yönetebileceğiniz bir yönetim platformu sunuyor. Bu platform üzerinden reklam verebilmenizi ve daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlarken bu reklam içerikleriniz sayesinde müşteri ve takipçiye de aynı zamanda ulaşabiliyorsunuz.

Aslında buraya kadar bir problem yok. Zaten olması gereken oluyor gibi gözükse de işte işin diğer yüzünde olanlar tam da bu noktada başlıyor. Biraz istatistik okuma beceriniz varsa hemen kendi kendinize farklı denemeler yaparak sizi takip eden insanların neden sizi takip ettiği, sizi takibinden çıkaran insanların ise neden takibi bıraktığını düşünmeye başlıyor ve buna göre içerikler üreterek daha fazla insana ulaşabilir miyim acaba diye çabalar içine giriyorsunuz.

Tüm İletişimi Durdurma Aşaması

Diş Hekimi, Emlakçı, Taksici, Modacı, Ajans, Diyetisyen, Güzellik Merkezi ya da Eğlenceli İçerikler üreten bir iş odağınız olsa da hesaplarınızın hareketlenmesi için Mini Eteğini giymiş, Göğüs Dekolteli ve küçük bir gülümsemeyle GEL GEL yapan bir konu yaratmanız, bu içeriğin milyonlara ulaşma olasılığı yapacağınız herhangi bir içeriğe göre %100.000 den fazla diyebiliriz.

Gerçek ve Sahte bir hesap arasında nasıl farkılıklar vardır?

Ben böyle içerik oluşturmam benim kitlem küçük olsun dediğiniz anda 3-5 bin takipçiyle kala kalırsınız. Bu durumda da düzenli oluşturduğunuz içeriklerin ALOGRITMANIN size sunduğu özgürlükler içinde aslında bir zindanda olduğunuzu farketmenize neden olur. NEDEN Mİ? Çünkü sizi takip eden insanların en fazla %20 kadarına ulaşmanıza olanak tanır buradaki algoritmalar. Eğer yazının burasına kadar geldiyseniz ve bu denemeleri hiç yapmadıysanız beni INSTAGRAM’dan takip edebilirsiniz. Bol bol bu konular hakkındaki deneyimlerimi paylaşıyorum.

Şimdi yukarıdaki ana konumuza geri dönelim. Instagram Takipçi Hilesi tam bu noktada karşımıza çıkıyor. Siz içerik üretiyor ve reklam bile vermiyorsunuz. Bir şekilde takipçilerinizin de %20 kadarına ulaşıyorsunuz. Platform sizden zırt pırt içerik üretmenizi beklemiyor. Diyor ki bana haftada bir miktar içerik üret, ben bu içeriği seni takip eden bir kısım insana göstereyim. Eğer bu içerik beğenilirse seni takip etmeyen bir kısım insana daha gösteririm BELKİ. İşin sonunda kitleler ulaşma ve iş birliği fırsatları olduğu için tıpış tıpış kurallara uyuyorsunuz tabii ki. Uymazsanız ne mi olur? O zaman da içerikleriniz takipçilerinize bile fazla gösterilmeden sisteme işlenir gider. Boşuna çalışmış olursunuz. Hayalleriniz de çöpe gider.

Haftada bir içerik üretip 52 hafta boyunca düzenli içerik ürettiğinizde ve büyüme istatistiklerinizi takip etmeye başladığınızda bir yandan hesabın büyüdüğünü görürken, diğer yandan hesaptan bazı insanların gitmesi moralinizi ister istemez bozacaktır. Aşağıdaki grafik 1 aylık zaman diliminde hesaplarımdan birisinde yaptığım takipçi analizini içeriyor.

Kırmızı Çizgi takibi bırakan kişi saysısı, Yeşil Çizgi yeni takipçileri ve Mavi Çizgi Gelen – Giden sonucundaki rakamı veriyor. Büyük yükselişin olduğu yere kadar hiç paylaşım veya hikaye etkileşiminde bulunmayarak günlük olarak bu istatistiği takip ettim ve sonuçlar çok garip çünkü işte INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ tam bu noktada anlaşılmaya başlıyor.

TAKİPÇİ HİLESİ Nedir?

Instagram bizi ihtimali düşük bir şekilde dolandırıyor dostlarım. Evet yanlış duymadınız. Çünkü platformun hayatta kalabilmesi için sizi bir şekilde değerli hissettirmesi ve bu değeri de bir şekilde koruması gerekiyor. Eğer içerik paylaşmıyorsanız “takipçilerini kaybediyorsun” diyerek size aslında bu ekranlardan mesaj veriyor. Peki ben hangi takipçimi kaybediyorum diye sorduğunuzda ise bunun cevabını asla ve asla bulamazsınız! Neden mi? Çünkü bu detayda hiç bir raporu size sunmuyorlar.

Bunu anlamaya çalışabilirsiniz ancak kullanacağınız ekstra araçlar ya sizin şifrelerinizi çalıyor ya da bilgi Instagram üzerinden alıp size sunmaya çalışırken ALGORITMA lara yakalanıp hesabınızın kitlenmesine neden oluyorlar. Yukarıdaki grafikte göreceğiniz üzere içerik paylaşmadığım dönemde kullanıcılar beni takipten çıkarıyorlar. Az değil her gün ortalama 3 kişi takibi bırakıyor. Yani 10 günde 30 kişi ayda da 100 kişi kaybediyor bu hesap (Takipçi Hilesi ile gelen kullanıcılar mı bunlar?). Bu da bir oransal hesaplamadan geçiyor bence ama daha bunu bulamadım.

Bir takipçi hesabı neden bırakır?

Takip etmeye başladığım hesapları bırakma alışkanlıklarımı ve etrafımdaki insanların alışkanlıklarını sorarak bu paragrafta sizinle paylaşıyorum. Hesapların takipçi kaybetmelerin en büyük nedenleri şöyle;

  • Fazla içerik paylaşımı yaparak takipçinin bildirimleri fazla almasına neden olmak
  • Paylaşılan içeriklerin kalitesinin zaman içinde düşmesi
  • İçerikleri tekrar tekrar görmeleri ve sıkılmaları
  • Takip ettikleri hesaba olan güven kaybı ya da politik görüşler

bunalar gibi bir çok neden daha sayabilirim ama belli başlı ortaklar bunlar. Peki takibi bırakmak için ne yapmak gerekiyor? Hesabın sayfasına gitmek ve takibi bırak butonuna basmak. Takip ederkenki kolaylıkların aksine takibi bırakmak oldukça zor bir kullanıcı davranışı. Yani spesifik olarak yukarıdaki maddelerde kullanıcınızı sinirlendirecek veya 3-5sn olsa bile bu zamanı harcatacak bir şey yapmadığınız durumda aslında bir kullanıcının bunu yapması oldukça az beklenen bir şey. Yani bu durumda kullanıcıların harekelerinin bu konuda zayıf olduğunu düşünebiliriz. Eeee o zaman bu takipçiler nereye gidiyor be kardeşim diye sorular gelmeye başlıyor. Ben içerik paylaşımı da yapmadığıma ve kullanıcıyı rahatsız edecek ya da kendimi hatırlacak bir şey olmadığına göre beni takip eden kişilerin durup dururken ben şu hesabı bi takipten çıkarayım mı dediğini düşünmeliyiz. Hayır tabii ki.! İşte Instagram Takipçi Hilesi içeride bunun için çalışıyor ve hesap aktifken sizi belirli oranda sahte hesap takip etmeye başlıyor. ( Reklamdan kazanıyorsanız takipçilerini inceleyin. Gelen takipçilerinizin çoğunun videoda size gösterdiğim gibi özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz. Ve siz bu sahte hesapları Instagramdan satın almış oluyorsunuz.)

Hesap aktifliği biraz kaybettiği durumda ALGORİTMALAR bu sefer sizi tetiklemek için aksi hareketler yapmaya başlayıp sizi takip eden FAKE HESAP ların otomatik olarak sizi bırakmasını emrediyor. Yani bu gidenlerin hepsi bildiğiniz makine tarafından Instagram’ın hileli kullanıcıları. Bunun gerçek olduğu hakkında size yemin edebilirim ama ispatlayamam! Hayır ispatlayacağım. Siz aktif olduğunuz anda sizi takip eden herkese bir anda bildirimler yağıyor. Kerem uzun bir aradan sonra yeni içerikler paylaştı. Hemen izlemelisin şeklinde bir kıyak yapıyor size. Bu durumda ne oluyor? Bir sürü kişi merak edip uygulamasını açıyor ve aaaaa siz bir anda istatistiklerle mutlu oluyorsunuz. Ama burada da şöyle bir durum var ki sizi hatırlayan kullanıcılarınızın bazıları bu bildirim sonunda sizi takip etmeyi bırakıyor. İşte tam bu noktada erişim rakamlarınız iyi olsa da ciddi bir oranda takipçi yine kaybediyorsunuz. İki ucu sivri bir değnek sanki. Deli işi bunlar.! Takipçi Hilesinden kurtulmak için ne yapmalısınız sorusunun cevabı ise ne yazık ki yok! Çünkü başta anlattığım noktaya geri dönüyoruz. Takipçi Hilesi ile Instagram kendi sosyal ağını kurarken aslında bu sahte hesaplar kendi çalışanı gibi sistem içinde sizi yöneten bir makine konumuna gelmiş.

Takipçi hilesinden uzak olacağınız güzel bir pazarlama süreci diliyorum size. Eğer bu yazıyı buraya kadar okuyduysanız ya da videomu izlediyseniz öncelikle zamanınız için teşekkür ederim. Siz de yaşadığınız tecrübeleri, sosyal medya hesaplarımdan ya da bu yazı altındaki yorumlar bölümünde gönderirseniz üzerine bol bol konuşabiliriz. Şimdilik kendinize çok çok iyi bakın görüşmek üzere.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu