E Ticaret Performans

iOS 16’nın Live Activities Özellikleri Uygulama Sahiplerine Kullanıcı Elde Tutma Avantajları Sunuyor

24 Ekim’de yayınlanan IOS 16’nın 16.0.1 versiyonu ile yep yeni deneyimler IOS uygulamasına gelmeye devam ediyor. Lansmanda anlatılan bir çok özelliğin etkin olarak kullanılmaya başlamasının ardından Uygulama Sahiplerine de müşteriyi elde tutma adına yeni pazarlama alanları ve fırsatları çıkmaya başladı.

Canlı etkinlikler yani Live Activities özelliği olarak sunulan bu yeni API lar sayesinde farklı pazarlama aktiviteleri ve müşterilerinize sunabileceğiniz yeni özellikleri uygulamanıza eklemeniz mümkün. API ların nasıl kullanıldığıyla ilgili yönlendirmeleri bu dokuman linki üzerinden takip edebilirsiniz.

Live Activities Nedir?

Çok fazla detaya gerek olmadan Canlı Aktiviteleri anlık olan şeylerin size uygulamaya girmeden söylenmesine verilen isim olarak düşünebilirsiniz.

Canlı aktiviteler genel olarak IOS cihazlarında kullanım sırasında alışık olduğumuz, bir uygulama açma, uygulamayı arayarak bulma, kilit ekranını açarak uygulamaya ulaşmak gibi aşamaların ortadan kaldırılarak size sunulmasından oluşuyor. (Bu özellik şu anda iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max te bulunan kilidi açık kalabilen cihazlarda işlevsel)

İlgili Makaleler

Live Activities Özelliği Ne Tür Şeyler İçin Kullanabilirsiniz?

Uygulamalarda genel olarak karşılaştığımız en kullanışsız durum uygulamanın açık kalmadan size bir bilginin devamlılığını sağlayamıyor olması. Bu çok can sıkı değil mi? Hem pilin çok fazla harcanmasına hem de uygulamada anlamsız vakit geçirmenize neden olmuyor mu? İşte bu ve benzer durumları Live Activities özelliği çözüme kavuşturacak.

Örneğin Uber’den bir araç çağırdığınızda, size gelecek olan araç hakkında buluşma noktanıza kalan süre ve diğer bilgileri bu bildirim ekranından uygulama kapalı olmasına rağmen takip etmeye devam edebileceksiniz.

Live Activities özelliği sadece bununla sınırlı değil! Bu özellikleri kullanım alanlarına göre düşünecek olursak yakında karşımıza şunların çıkmasını bekleyebiliriz.

İşte size sektörüne göre kullanım özellikleri;

 • Oyun : Turnuva sırasında durum güncellemeleri
 • Perakende : Siparişinizin anlık durumu ( Kargonuz evinize varmak üzere )
 • Finans : İlgili Borsadaki işlem durumunuz
 • Spor : Skor güncellemeleri ( 88. dk anlık skor durumu )
 • Sosyal Ağ : Son yorumunuza gelen anlık beğeni sayısı
 • Hava Durumu : Takip ettiğiniz lokasyondaki hava değişikliğine kalan zaman
 • Seyahat : Uçuşunuza kalan süre
 • Verimlilik : Takviminizdeki bir zaman aralığının bitmesine kalan süre.
 • Haritalar : Varış rotasında bulunan bir kazaya kalan mesafe
 • Randevu Uygulamaları : Beğendiğiniz birinin sizi görüntülemesine kalan kişi sayısı =)
 • Sağlık ve Fitness : Egzersiz hedefinizde size değer katacak ölçülerin geri sayımı

API dokumanlarını incellediğimde yukarıdaki yazdığım başlıklar dışında hayal gücünüze ve teknolojinize bağlı olarak daha fazla sonuç göstermeniz ya da bir çok farklı uygulama çıkarmanızın mümkün olduğunu görüyorum. Bunu Dynamic Island ile birleştirerek yapmak ayrıca daha iyi bir sunuma da yol açacaktır.

Live Activities Neler Yapamayacaksınız

Özellikleri düşününce bir anda aklınızda senaryolar oluştuğunu düşünebiliyorun. Ancak bu özelliği kullanırken bazı konularda kısıtlamalar olacağını söylemek isterim. En azından şimdilik bu böyle. Öncelikle şunu belirteyim Live Activities kullanıcının kendi tarafından başlatılabilecek bir seçenek. Yani uygulama sahibi aktiviteyi başlatamıyor. Live Activities ‘in başlaması için uygulamanın ön planda açık olması yeterli oluyor. Spam aksiyonları olmaması için sizin bir bildirim göndermenizi engellemek için yapılan bir çalışma bu.

Live Activities özellikleri 8 saate kadar kilit ekranında yaşantısını sürdürebiliyor. Daha sonra imha olarak kaybolduğunu da hatırlatmak isterim. Bu nedenle günler veya haftalar sürecek etkinliklerin burada ideal bir davranış sergilemeyecektir. Live Activities kurulum rehberinde göreceksiniz, bu API lar konum bilgisi alamıyor ya da ağa erişim sağlayamıyor. Bu nedenle içeriği ActivityKit ile güncellemeniz veya uygulamanızdan anlık bildirimler göndermeniz gerekecek.

Bu konuda son bilgilendirmeyi şöyle yapayım. Kilit ekranında şu anda maksimum 2 Live Activities özelliği destekleniyor. Yani 3 den fazla uygulama aynı anda Live Activities özelliğini kullanmak istediğinde karışık olarak bazı Live Activities özellikleri silinecek demek oluyor.

Kullanıcıyı Elde Tutma

Uygulama etkileşimlerine dünya genelinde baktığımda yeni kullanıcı kazanımı için 180 TL harcanan Türkiye pazarında, kaybedeceğiniz kullanıcılarınızın %5 i kadarını bile bir aydan daha fazla süre uygulamanızda tutmanız çok iyi bir rakam olacaktır. Bu nedenle daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha fazla fayda sağlamak için yapabileceğiniz her şeyi BONUS olarak görebilir LTV ve ROAS ta potansiyel kazanımlar sağlayabilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu