Google

Google Keşfet Nedir? Nasıl Girilir

Google keşfet bir diğer adıyla Discover özelliği, arama için Mobil cihazlarından Chrome ya da Google uygulamasını açan kullanıcılara, daha önceki yaptıkları aramalarda bulunan ilgili kelime hacimlerine göre içerik gösteren bir alandır.

Bu alan arama çubuğunun hemen altında yer alır ve tek tıklama ile ulaşılabilirdir. Google keşfete çıkan web sitelerin günlük hacimlerinde %20 ile %45 arasında artış gözlemlenir.

Keşfet / Discover Özelliği Nasıl Çalışıyor

Google özellikle SEO hacimlerinde istediği performansı gösteren sitelerin bazı içeriklerini öne çıkarmak için bir hediye gibi kullanıcıların karşısına bu içerikleri çıkarıyor.

Google Keşfet ile günlük haciminizi %20 oranında artırabilirsiniz

Keşfetin çalışma mekanizması asılında çok kolay. Kullanıcının Interest ( İlgi alanı ) bilgisine göre içerik gösterimi yapılıyor. Bunun dışında kullanıcının bulunduğu bölgedeki çok önemli olaylarla ilgili içerik varsa da bu da ilk sırada yer alıyor.

Keşfet’e girebilmek için dikkat edilmesi gereken temel özellikler var. Keşfet’e girmek için en basit anlamda şu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor;

Google Keşfet’te görünmek için yapılması gerekenler

CorewebVitals Uyumluluğu : Site hızınız Google Core Web Vitals verilerinden en az 80 ortalama ile geçer not almalı. Eğer bu metrikleriniz kötüyse Keşfet alanında yer almanız mümkün olmaz.

Tarih Bilgisi Verin : Yazdığınız içerikte mutlaka tarih bilgisi olmalı. Tarih bilgisi olursa ilgili tarih içinde mutlaka keşfete düşersiniz. Bunun negatif yanı kısa süreli gösterim alacak olmanızdır.

Benzersiz İçerikler : İçeriğinizin benzersiz ve kopyalanmamış olması gerekir. Benzer bir içerikle karşılaşırsa sistem sizi engeller ve bir daha keşfete düşemeyebilirsiniz. Google Keşfet yalnızca mevcut içeriği sunmakla kalmaz, aynı zamanda insanlar için ilginç olan içerikleri de sunar. Bu, sitenizdeki hem yeni hem de eski içerikten yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Yüksek kaliteli görüntü ve video kullanımı: Yüksek kaliteli görüntü veya video içerikli sayfalar Google Keşfet’te, daha iyi performans gösterdiği söyleniyor. Fotoğraflarınızın ve resimlerinizin kb/mb bakımından sıkıştırılmış ancak çözünürlük bakımından en az 900 piksel genişliğinde ve açıklayıcı bir dosya adı ve ALT metini kullanımı da burada çok önemli.

Google Keşfet’e? Düşen İçerikleri Nasıl Takip Edersin?

Google Search Console üzerinde bulunan Keşfet Menüsünden burada yer alan ve gösterilen içeriklerinizi takip edebilirsiniz.

Özellikle dikkat etmeniz gereken şey burada tıklanma oranınızdır. Eğer tıklama oranı ve gösterim sayısı yüksek içeriklerinizi görürseniz bu oranı artırmak için bir sonraki içeriğinizi daha iyi yapacak performans hamlelerine odaklanmalısınız.

Unutmayın! Google Keşfet alanı aslında Arama bölümünün sosyal medyası gibi çalışıyor ve tıklama hacminiz yüksekse bir sonraki içeriğinizin de Keşfet’e düşmesi daha hızlı olacaktır.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu