E Ticaret Performans

Apple Web Push Desteğine Kavuşuyor

Başlığı okuduysanız ve bu sizi biraz olsun heyecanlandırdıysa yazının devamı daha çok heyecanlanmanızı sağlayacak. Çünkü Apple yaklaşık 7 yıldır Chrome, Firefox, Yandex gibi tarayıcılar ile desteklenen Android işletim sistemine sahip telefonlarda da çalışan Webkit’in WebPush mesajlaşma platformunu Ekim ayında kullanıcılarla paylaşılacak macOS Ventura’da Safari 16 için sunulacak.

Bilindiği üzere, webPush kullanıcılardan tarayıcı izni alınarak, isteğe bağlı çalışabilen bir bildirim hizmeti. Webpush maliyet açısından diğer pazarlama veya bildirim kanallarına göre gönderim başına ödenen ücreti çok düşük. Bu nedenle kullanıcılarıyla arası iyi olan firmalara muhteşem bir iletişim aracı olarak tanımlanıyor. WebPush hizmetinin duyurulduğu gibi IOS cihazlar, macOS Monterey ve Big Sur için Safari 16.0 desteği olacak.

Web Push Safari Bildirimlerinde Çoklu Standartlara İzin Verecek

Daha önceki Safari versiyonlarında Webpush hizmeti olarak anında bildirim gönderilebiliyordu. Ancak bu gönderileri yapabilmek için Safari de farklı standartlar izlemek gerekiyordu.

Apple geliştirici takımının WebPush desteğini dahil etmesiyle, Safari uygulamları artık diğer tarayıcı standartları ile aynı uyumluluğu sağlamaya başlayacak. Böylece bir geliştirici, bildirimleri web standartlarına göre kodlamışsa uygulamanın safaride çalışması için ek bir geliştirme yapmasına gerek kalmayacak.

Web Push gönderiminde kullanılan Push API, Notification API ve Service Workers hizmetleri standartlarları belirliyor. Safari için Web Push tüm IOS aygıtlarında Native Push’a güç veren Apple bildirim hizmetlerini kullanıyordu. Yani gönderimler push.apple.com’un alt alanlarından yapılmaktaydı.

Web Push Gönderimleri Hakkında

Farklı ülkelerde destek tipine göre Apple hizmetlerinde WebPush’u daha da güçlü kullanmayı hedefleyecek. Örneğin Safari 16 sipariş takibi sistemini Cüzdan bağlantıları ile yapabilecek. Böylece sipariş ve gönderi bilgileri de otomatik olarak Push hizmetleri ile sağlanabilecek.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu