E Ticaret Performans

Insider 2020 4. Çeyrek Dijital Trendler Raporu

Insider 2020 4. Çeyrek Dijital Trendler Raporu Yayınlandı

Raporda Sizi Neler Bekliyor?

  • 2020’nin 4. çeyreğinde markalar, Türkiye ve küresel karşılaştırmasında hangi noktada yer aldı?
  • 2020’de web site ve mobil uygulamalarda gözlemlenen etkileşim metrikleri ve trendlerinin son durumu nedir?
  • Bu metrik ve trendler geçtiğimiz yılın aynı döneminde sektörlere ve bölgelere göre nasıl bir değişim gösterdi?

Insider, birlikte çalıştığı 800’den fazla markanın verilerini analiz ederek 2020 4. Çeyrek Dijital Trendler Raporu’nu hemen oluşturmuş.

2020 Türkiye E-Ticaret Dönüşüm Oranları
  • Tüm bölgelerde perakende sektöründe dönüşüm oranları az bir artış ile 2019 son çeyreğini geride bırakarak ortalama %1.71 ile kapanmıştır. Seyahat sektörü ise ciddi bir düşüş yaşayarak %1.53’e düşmüştür.
    Avrupa’da en büyük yükselme perakende sektöründe %1.92 ile gerçekleşmiş, Türkiye’de artış gösteren tek sektör perakende olup, %1.35 ile sene kapanmış, Asya Pasifikte de aynı durum gözlemlenirken perakende sektöründe %1.35 dönüşüm oranı gözlemlenmiştir. Seyahat sektöründe MENA bölgesi hariç tüm bölgelerde düşüş olup en dramatik düşüş Türkiye’de yaşanmış, genel seyahat sektörü dönüşüm oranları %0.79 ile sene kapanmıştır.
  • Cihaz kırılımına baktığımızda ise perakende sektöründe 2020’de en yüksek dönüşüm oranı masaüstü web’de %3.08 olarak gerçekleşmiştir. Mobile Web cihazlarda ise %1.3’dür. Bölge kırılımına baktığımızda 2019 4. çeyreğe göre düşüş olsa bile en yüksek dönüşüm oranı masaüstü cihazlarda %3.86 ile MENA bölgesinde gerçekleşmiştir.
  • Seyahat sektöründe ise yine en yüksek dönüşüm masaüstü web’de olup %2.89 ile sonlanmıştır. Mobile web ise %0.86 ile seneyi kapatmıştır.
Raporu İndirmek İçin Tıklayın

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu