E Ticaret Performans

Ramazan Ayında Satışları Arttırmanın Püf Noktaları

Ramazan ayları genel olarak E-Ticaret için en hareketli aylardan biridir. 30 gün boyunca farklı sektörlerde ve kategorilerde yapılacak olan kampanya çalışmaları ay boyunca ilgi görür ve genel olarak tüm aylardan daha istikrarlı dönüşüm oranlarının yakalanmasını sağlar.

Böyle zamanlardan önce özellikle SEO anlamında öne çıkmak için ilgili yılın zamanına göre kullanıcılar için bir açılış sayfası (landing page) oluşturmakta fayda vardır. Bunun nedeni belirli arama terimlerinin Google Robotları tarafından taranması sonucunda arama terimlerine yakalanmak daha fazla ziyaretçiyi alabilmek anlamını da taşıyacaktır.

Arama Terimleri

Trends.google.com ‘un son 5 yıl verilerine baktığımızda arama trendlerinin Türkiye de değişmediğini görebilirsiniz. Genel olarak “Ramazan Bayramı” Ramazan ile ilgili içeriklerde her zaman gösterilmektedir. Burada ipucu verecek olursak oluşturacağınız Ramazan-2020 landing page içinde “Ramazan Bayramında en sevilen ürünlerle geçirmeniz için tavsiyelerimiz” başlığının yer alması ve bu başlık altında belirli karakter sayısına sahip içerikler barındırmanız bu sayların daha fazla ziyaret almasına olanak sağlar.

Google Trends Son 5 Yıllık "Ramazan" Arama Trendi

Açılış Sayfasının Önemi

Ramazan-2020 adında oluşturacağınız sayfada uygulayacağınız her aksiyon çok bükük önem taşıyor. Binbir dert ile bu sayfaya çektiğiniz kullanıcıların ay boyunca buraya gelmeleri sizin için önemli olmalı. Bunun nedeni alışveriş yapmadan giden kullanıcılarınızı da ay içinde alışverişe ikna edebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka bu sayfada günlük indirime girecek bir ürün yapısının olmasına özen göstermelisiniz.

Ramazan ayında genel olarak alışveriş davranışı gece saat 21:00 ile 02:00 arasında bir alanda yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle yukarıda aktardığımız değişikliklerinde bu saatler içinde yapılmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kozmetik Sektörü

Ramazan ayında tutulan oruç nedeni ile cildimizin bakımı da oldukça değer kazanır. Hem gün içinde kendimize ayıracak zamanı da arttıracağımız için cildimizin tazelenmesi hususu önemli bir etken. Bu nedenle kozmetik sitelerinin de Ramazan Ayı içinde cildi taze tutacak fikirler vermesi ve bu fikirleri de ürünlerle buluşturması önem kazanır.

Örneğin: Ramazan ayında su içme sıklığınız azaldığı için cildinizin kaybedeceği su miktarı artacaktır. Bunu engellemek için kullanmanız gereken nemlendiriciler ve faydalarını anlatan bir SEO içeriği sayfanıza daha fazla kullanıcı gelmesini sağlar.

Bayramın Geleceğini Biliyorsunuz

Ramazan ayının sonunda yaşanan Ramazan Bayramı özellikle alışveriş sektöründe önemli bir yere sahiptir. AVM lerin de kapalı olduğu bugünlerde Bayramlık Alışverişi online mağazalardan daha fazla yapılacaktır. Bu nedenle bayram’a kadar olan süreçte mutlaka bu noktalardaki ihtiyaçlara özen göstermekte fayda var.

Sadık Kitle Oluşturun

Bu resim için metin sağlanmadı

Ramazan ayı botunca Ramazan-2020 landing page içinde alışveriş yapmadan giden kullanıcılardan iletişim bilgilerini almak önemlidir. Bu bilgileri hem onlardan almak için hem de alışveriş deneyimine katkı sağlamak amacı ile mail adresi, telefon numarası gibi bilgileri alacağınız alanlar oluşturmalı ve mutlaka sonucunda indirim kuponu gibi aksiyonlara bağlı bir yapı kurmanızı tavsiye ederiz.

Bu kampanya tipine göre oluşturacağınız sadık kitleler sayesinde daha sonra yapacağınız kampanyalarda direk bu kitleleri kullanmanız mümkün olacaktır. Bu kitlenin de dönüşümü her zaman diğer kitlelere göre daha iyi olacaktır.

Site İçinde Kampanyalarınızı Gösterin

Bu resim için metin sağlanmadı

Oluşturduğunuz Ramazan-2020 landing page‘i için site içinde de konumlandırma yapmanız önemli. Bu sayfaya olabildiğince kullanıcıyı alarak site içindeki satışı arttırma ve Bounce Oranlarını da düşürmekte bu sayfayı kullanabilirsiniz. Sonuç olarak unutmayın toplam trafiğiniz %80 den fazlası kategori ve ürün detay sayfalarınızdan sitenize giriş yapıyor.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu