E Ticaret Performans
Trend

Apple iOS 15 gizlilik güncellemesi

Apple’ın Haziran 2021’de düzenlediği ve bir çok geliştiricinin katıldığı WWDC Konferansı, bu yıl iOS 15’in ticari olarak kullanıma sunulması için sağlam bir temel oluşturdu. IOS 15 yazılım güncellemesi ile kullanıcılar, verilerini kimlerle paylaştıkları üzerinde büyük bir kontrol sahibi olmaya başladılar. Bu, Apple‘ın bu zamana kadar kullanıcı gizliliği ve güvenliği konusundaki itibarını iyileştirme konusunda attığı en önemli adımlardan biri oldu.

Bu duyuruların arasında iki tane önemli özellik bulunuyor. Bu özellikler e-posta pazarlamasını etkilemeyeceği için bence oldukça önemli. “Posta Gizliliği Koruması” ve “E-postamı Gizle” özellikleri ile markalar kullanıcıların Email adreslerine ulaşmakta zorlanmaya başlayacaklar. Apple’ın dünya üzerinde akıllı telefon pazarının %16’sını oluşturuyor. Bu nedenle Email pazarlaması açısından bu durum daha büyük bir önem kazanıyor. Buna ek olarak, iPhone, iPad ve Mac genelinde yerel Apple Mail uygulamasının kullanıcılar tarafından kullanılma oranlarının diğer uygulamalara göre artış göstermesi de e-posta pazarlama stratejilerinin geniş ölçekte yeniden gözden geçirilmesi anlamına geliyor.

Buraya kadar anlattıklarım size korkutucu geliyor olabilir. Email pazarlama stratejinizi tekrar gözden geçirmeniz için bu yazımda size bir kaç püf noktasından bahsedeceğim.

Kerem Bozokluoğlu – Yeni Nesil Pazarlama

İçindekiler

  1. Posta Gizliliği Koruması (MPP)
  2. Pazarlamacıları Neler Bekliyor
  3. E-postamı Gizle Özelliği
  4. E Posta Pazarlaması Yeniden Doğuyor
  5. Değişimler Acı Olabilir.

Posta Gizliliği Koruması (MPP)

Posta gizliliğinin korunması özelliği, iOS 15.0 versiyonu ile kullanılmaya başlandı. Yeni özellikler, kullanıcıların uygulamaların kullanıcı verilerinin kullanımını kontrol etmelerine ve izlemelerine yardımcı oluyor. E-postamı Gizle özelliği kişisel e-posta adresini gizli tutmak isteyenlerin için mükemmel bir içerik.

İlgili Makaleler

Apple’ın EPosta uygulamasında Posta Gizliliği Koruması, gönderenlerin kullanıcı hakkında bilgi toplamak için görünmez pikselleri kullanmasını engelliyor. Bu yeni özellik, kullanıcıların aldıkları bir e-postayı ne zaman açtıklarının bilmesinin önüne geçiyor. Çevrimiçi etkinliklerle ilişkilendirilememesi ve konumlarını bilinmemesi için IP adreslerini ortadan kaldırıyor.

Akıllı İzleme Önleme Apple tarafından birkaç yıldır kullanılıyordu. Web sitelerinde normal çalışmasına izin veren apple kullanıcıya izleyicileri durdurmak için bilgisayarlarındaki makine öğrenimini kullanarak Safari kullanıcılarının istenmeyen izlemelerden korunmasına yardımcı oldu. Bu yıl Intelligent Tracking Prevention, kullanıcının IP adresini izleyicilerden gizleyerek daha da güçleniyor. Web sitelerindeki etkinliklerini birbirine bağlamak ve onlar hakkında bir profil oluşturmak için kullanıcının IP adresini benzersiz bir tanımlayıcı olarak kullanamayacakları anlamına gelir.

Pazarlamacıları Neler Bekliyor

Açılma oranlarını takip edemiyor olmak haricinde pazarlamacıları neler bekliyor kısaca bir göz atalım

  • Aktif olmayan aboneleri belirlemeniz gerekecek. Bu ne demek, mail attığınız kullanıcılar artık maildeki içeriklerinize tıklayıp sitenize gelmiyorsa bu kullanıcıları “NOT ENGAGEMENT SEGMENT” altında toplamanızı ve daha az iletişim yapmanızı öneriyoruz. Böylece hem gönderdiğiniz mail adetleri düşecek, hem de açılma oranlarını değerlenecektir.
  • Maillerinizdeki tıklanma oranlarını arttırmak için mail atarken A/B test etkinlerinizi arttırmanız gerekecek. Böylece en çok dikkat çekecek başlığı bulmanız ve kitlelerinizi yine bu başlıklar özelinde SEGMENT etmek önemli bir tıklama oranına sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Maskelenmiş IP adresleri nedeniyle konum tabanlı gönderimlerde problemler yaşamaya başlayacaksınız. Bu nedenle artık Email adresi alırken bu bilgileri de öğrenmek çok önemli hale gelecek. Kullanıcının yaşadığı yer bilgisine göre SEGMENT ler yapmak isterseniz bu bilgilere ihtiyacınız olacak. Bu nedenle mail form bilgilerinizi de düzenlemeniz gerekecek.
  • Kullanıcıların aktifliklerini etki alanlarına göre SEGMENT’lemeniz de gerekecek. Örneğin kullanıcılar Gmail, Yahoo, Hotmail v.b. mail adresi uzantılarına göre gruplamanız ve bu gruplara artık daha özenli mailler atmanız önem kazanacak. Gmail kullanıcılarına attığınız mail ile Hotmail kullanıcılarına attığınız içeriğin tarzını değiştirmeniz gerekecek.
  • Mail abonelerinizin hangi tür kampanya veya gönderilerden haber almak isteyeceklerini seçmelerine izin vermeniz gerekiyor. Örneğin Türkiye’nin en çok alış veriş yapılan platformundan mail alan bir kullanıcının tü kategorilerdeki kampanyalardan haberdar olmak istememesi çok normal. Bu nedenle belki de bu kullanıcıyı sadece Elektronik ve Bebek ürünlerinden haberdar etmeniz yeterli olacaktır. İşte tam bu noktada hangi kategori ve kampanyalardan haberdar olmak isteyeceklerini seçmeleri önemli.

E-postamı Gizle Özelliği

Bu yeni özellik güncellemesi, kullanıcıların, Apple tarafından oluşturulan rastgele bir e-posta adresi aracılığıyla, markanın web sitesine veya mobil uygulamasına kaydolduklarında promosyon pazarlama teklifleri almalarına olanak tanıyacak.

Bazı durumlarda bilmediğiniz web sitelerine mail adresinizi vermek istemeyebilirsiniz. Bunun için bir çoğumuzun ikincil bir mail adresi oluyor ve bunu kullanıyoruz. İşte bu yeni özellik sayesinde Apple size bir rastgele mail adresi oluşturuyor ve bu adres ile istediğiniz kaydı yapabiliyor ayrıca istediğiniz zaman bu mail adresini devredışı bırakabiliyorsunuz.

Apple pazarlamacılara yeni nesil bir görev tanımı yaparak, artık insanları rahatsız edemeyecek ve düzgün içerik üretmek zorunda kalacaksınız dedi. Yeni yaptıkları bu özellikle hangi Email adresi gerçek hangisi sahte bilemeyecesiniz.

Kerem Bozokluoğlu – Yeni Nesil Pazarlama

E Posta Pazarlaması Yeniden Doğuyor

Bu güncellemelerin günümüz e-posta pazarlamasını etkileyeceği inkar edilemez bir gerçek. Bununla birlikte bu durum aynı zamanda pazarlamacılara e-posta pazarlama stratejilerini yeniden üretme ve bunu yaparken de deyim yerindeyse pazarlama çöplüğünü düzenli bir eve dönüştürme imkanı sağlayacak.

Gerçek şu ki, e-posta açma oranları her zaman doğru değildi! Bunun nedeni, Gmail, Outlook ve hatta Thunderbird gibi büyük e-posta hizmeti sağlayıcılarının varsayılan olarak tek pikselli takip sistemi kullanıyor olmalarından kaynaklıydı.

Ancak bu durumu Apple’ın başlatmasıyla birlikte diğer platformlarda bu konularda önlem alabilirler. %16 lık pazar payının dışında hala etki alanınız oldukça büyük olmakla birlikte artık bu pazarı hareketlendirecek işler yaparak kullanıcılarınızı bir bütünün parçası haline getirecek SEGMENT çalışmaları ile uğraşmanız geleceğe hazırlanmanızı sağlayacak.

Değişimler Acı Olabilir..

Tüm değişimler başta zor, sonrası dağınık ve değişimin sonu da görkemlidir. Pazarlamacılar olarak, pazarlama stratejilerinizde çevik kalmak ve değişen müşteri davranışlarına göre sektör trendlerine ve algoritmik platform değişikliklerine uyum sağlamak işinizin önemli bir parçası. Apple’ın iOS 15 güncellemeleri, e-posta pazarlamasının geleceği için bu yeni bir başlangıç. Bu başlangıcı fırsata dönüştürmek ise sizin elinizde.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu