Google

Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi Tamamen Yeniledi

Google 2 Eylül 2021 tarihi itibari ile Sayfa Deneyimini takip ettiği algoritmasını tamamen yenilediğini duyurdu. Bu güncelleme bundan sonrası için neden önemli bu yazımda size bunu anlatmaya çalışacağım.

Google sayfa deneyimi güncellemesinin yeni versiyonunu kullanıma sunduğunu duyurdu. Duyurudan sonra genel olarak bir sessizlik hakim. Kullanıcılardan bu konuda henüz bir tepki gelmedi. Yine de bu güncelleme sonrasında bundan sonra ne olacak biraz inceleyelim. İncelemeye başlamadan önce Sayfa Deneyimi Sinyalleri neler biraz bunlara bakalım;

Google Sayfa Deneyimi Sıralaması Sinyalleri

Google’ın Sayfa Deneyimi sıralama faktörleri şu anda dört kategoriden oluşuyor;

  • Teme Web Verileri
  • Web sitesinin Mobile uyumlu olması
  • HTTPS protokolleri ve sertifikalar
  • Sayfalar arasında ya da içinde kullanıcı deneyimini engelleyici reklamlar çeşitleri

Herkesin takip ettiği gibi Haziran 2021 de yapılan güncellemeler ile Core Web Vitals metrikleri sitelerin değerlendirilmesi süreçlerinde daha adil ve daha doğru sonuçlar ortaya koymaya başladı. Sürekli güncellemeler ile de daha da iyi hale geliyor. Bazı web siteleri bu işleri iyi yapmalarına rağmen istenilen SEO puanlarına sahip olamıyor ve geride kalıyordu. Yenilenen algoritmalar sayesinde bir çok web sitesi daha fazla trafik almaya başladı.

Buna ek olarak John Mueller tarafından yapılan açıklamalarda ; Kullanıcıları bir siteye ilk geldiklerinde içeriği görmeyi engelleyen reklamların Google tarafında sakıncalı ve kötü bir kullanıcı deneyimi olarak gördüğünü söylemişti.

Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi

Google’ın Arama Merkezi Twitter hesabı, güncellemenin 2 Eylül 2021 tarihi itibari ile kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Alaka düzeyi, herhangi bir arama sıralaması için genel olarak en önemli sonuç olsa da, sayfa deneyimi faktörleri, dikkate alınmayı ve dikkati hak eden önemli sıralama faktörlerinden olmaya devam edecek. Örneğin siz bir arama terimini yazdığınızdan en alakalı yazının gelmesi sırasında en iyi deneyime sahip siteninde daha önde gelmesi en önemli kullanıcı deneyimini yansıtıyor.

Güncelleme neden önemli

Google’ın sıralama faktörlerinde hangi algoritmaları kullandığı konusunda çok net sonuçlar yok. Bu bu sıralamalar sırasında artık Web Vitals verilerini kullandığı bir gerçek. Buna ek olarak Sayfa Deneyimi de ciddi bir sıralama algoritması olarak gösteriliyor. Gerçi Reddit gibi tartışma sitelerinde bu konunun en önemsiz sıralama etkinliği olduğu söylense de John Mueller SEO için bu deneyimin çok önemli olduğunu ve web sitesi yöneticilerinin bu konuda çok dikkatli olamaları gerektiğini tekrarlıyor.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu