Google

GA4 Event / Etkinlik Gönderme

Google Analytics Universal versiyonda kullanılan Event gönderme özelliği sayesinde etkinlikleri takip edebiliyoruz. Google Analytics yeni versiyonu olan GA4 da bu etkinlikleri kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Google Analytics’in JS entegrasyonu içinde hem Universal hem de GA4 için çift etiketleme özelliği kullanılıyor. Böylece her iki hesaba eventleri gönderebiliyorsunuz.

Google Analytics Universal versiyonda bir EVENT gönderimi için aşağıdaki kodu kullanıyorduk.

1: gtag('event', <action>, {

2: 'event_category': <category>,

3: 'event_label': <label>,

4: 'value': <value>

5: });

bu Event dizimi Google Analytics 4 mülkü için otomatik olarak dönüştürülerek sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

1: gtag('event', <event_name>, {

2: <parameter_1>: <parameter_1_value>,

3: <parameter_2>: <parameter_2_value>,

4: <parameter_3>: <parameter_3_value>

5: });

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Universal Analytics mülkündeki <action>, Google Analytics 4 mülkünde <event_name> ile eşleştiriliyor. Bu nedenle “gtag(‘event’, click,” şeklinde gönderdiğiniz EVENT ler GA4 altında click altında gruplanarak gösterilecektir. Bununla birlikte kodunuzu isterseniz <action> yerine Event Name olarak adlandırırsanız GA4 içinde artık Event isimlerinizi raporlamaya başlayabilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu