Google

Google Faydalı İçerikler Güncellemesi Yayınlandı

Google, faydalı içerik güncellemesinin 25 Ağustos’ta kullanıma sunulmaya başlandığını ve tamamlanmasının iki hafta süreceğini açıkladı.

Google, insanlara öncelik veren içeriklerin artık ödüllendirileceğini ve arama motorları için yazılan içeriğin değerinin düşürecek olan bu faydalı içerik algoritması güncellemesini hayata geçiriyor. Peki okuyuculara özel içerik hazırlarken bundan sonra nelere dikkat etmek gerekecek? Google SEO ya uygun bir içerik hazırken ve bunun insanlara faydalı olması için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Biraz size bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

SEO Uyumlu İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Google Faydalı içerikler algoritması artık SEO ya uyumlu içerik gördüğü zaman bunun insanlar için mi yazılmış yoksa arama motorları için mi yazılmış sorgusunu yapmaya başlayacak. Bu nedenle de bir çok sayfanın bundan etkilenmesi bekleniyor. Bundan sonra bir yazı oluştururken bu içerik özelliklerine dikkat etmeniz gerekecek;

Ana Konunuzdan Çok Uzaklaşmayın

Genelde içerikleri hazırlarken bazen trafik alabilmek için içeriklerimiz kendi konumuz dışında olabilir. Bu nedenle içeriklerinizi hazırlarken bu içeriği okuduğunda yararlı bulacak mevcut bir hedef kitleniz olup olmadığını değerlendirin.

Google SEO Rehber Tavsiyesi

Bu tavsiyede Google, insanlara kendi uzmanlık alanlarına bağlı kalarak içerik üretmelerini söylemeye çalışıyor. Arama motorları için içerik oluşturmak bazen size hedef kitleniz ile ilgili makale hazırlamaktan uzaklaştırabilir. Buna şöyle bir örnek verebiliriz ; Bir diyetisyen siteniz var ve uzmanlık alanınızla ilgili içerikler üretirken bir anda Cilt Bakımı ile alakalı hacmi yüksek bir anahtar kelime farkettiniz.

Bu makaleyi yazıp yayınlayabilirsiniz ancak sonuç olarak hedef kitleniz Cilt Bakımı değil Kilo ile ilgili detaylar beklediği için hüsranla sonuçlanan bir içerikle karşılaşmanız mümkün. İşte algoritma artık bu tür hedef kitle ile alakasız olan içerikleri tespit ederek bu konuda düzenlemeler yapacak.

Bir Yazıyı Yazmadan Önce Bu Soruları Kendinize Sorun

  • İçerik, hedef kitleniz için değil, öncelikle arama motorlarından trafik çekmek için mi?
  • Anahtar kelimeyi kullandığınız makale kitlenizi ne kadar ilgilendiriyor? Yoksa siz bu içeriği sadece TREDN olacağı için mi yazıyorsunuz?
  • Herhangi bir gerçek uzmanlığa sahip olmadan, bunun yerine arama trafiği alacağınızı düşündüğünüz için hedef kitleniz için bir konu alanına girmeye mi karar verdiniz?

Deneyiminizi Gösteriyor musunuz?

Hazırladığınız içeriğiniz, sizin elinizden kendi uzmanlığınızı ve derin bir bilgi akışını veriyor mu? Örneğin bir ürünü kullandığınızı ve bu konudaki uzmanlığınızı anlatan bir makale mi yazıyorsunuz?

Google SEO Rehber Tavsiyesi

Google, her zaman insanlara kişisel olarak deneyimlemedikleri bir şey hakkında yazmamalarını söyler. Öncelikle arama motorları için içerik oluşturmak, kişinin ilk seviyede aldığı deneyimi kullanmadığı ürünler veya hizmetler hakkında içerik yazmasına neden olur. Bu tür makalelere genellikle yazara komisyon kazandıran bağlı kuruluş tarafından gönderilir.

Bu nedenle artık yazılarınızı yazarken edindiğiniz deneyimler hakkında kendi görüşlerinize yer vermenizi ve olabildiğince size ait kimsede olmayan fotoğraf ve videolar ile bu makaleleri desteklemenizi öneriyorum.

Birden Fazla Konuyu Tek Bir Sitede Birleştirmeyin

Web sitenizin birincil amacı veya bir odak noktası var mı?

Google SEO Rehber Tavsiyesi

Google, genel olarak tüm sitelerin kendilerine bir amaç edinmelerini tavsiye eder. Ancak bazı siteler ne yazık ki farklı konularda bir çok içerik ürettikleri için karma karışık hale gelebilirler. Bu nedenle bu sitelerden daha fazla trafik almak istiyorsanız önümüzdeki günlerde geleceği olan bir anahtar kelimeyi kendi odak noktanıza koymanızı tavsiye edebilirim. Örneğin Diyet sitesi sahibisiniz ve önümüzdeki günlerde Sarıyer Diyetisyen anahtar kelimesine sahip olmanız birden fazla anahtar kelimeye sahip olmanızdan daha fazla trafik gelmesine sebep olacaktır. Bu nedenle bu anahtar kelimeyi tek başına sahiplenmenizi tavsiye ediyorum.

Arama Sonrası, Sorulara Yeterli Yanıtlar Verin

İçeriğinizi okumak için sitenize gelen kullanıcılar bir konu hakkında yazdığınız makaleyi okuduklarında onların bu arama sonrasında hedeflerine ulaşacakları kadar öğrendiklerini tam olarak anladılar mı?

Google SEO Rehber Tavsiyesi

Google arama sonuçlarında etkileşimsiz trafiğin çok fazla olduğuna dikkat çekiyor. Google Analytics 4 ile daha fazla ölçülmeye başlanan bu metrikler arama sonrası kullanıcıların aradıkları içerikle alakalı çok fazla detayın olmamasına sebep gösterilebilir. Bu da arama sonrası sayfanızdaki metrikler nedeniyle sayfanın sıralama kaybetmesine neden olabilir. Bu tür durumların oluşmaması için makaleyi yazdıktan sonra ya da makale içindeki bölümlerde soru cevap bölümleri yaparak ilgili konudaki olabilecek tüm soruları okuyucu ile paylaşmanızı tavsiye ediyorum.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu