Google

Google Domain İncelemesi

İnternet denildiğinde bir çok kişi gibi sizinde aklınıza ilk gelen ve belki de web ile en çok eşanlamlı olan isim Google’dır. Bu nedenle, bir domain (alan adı ) tescili yaparak kendi web sitenizi oluştururken, bu hizmet için Google’ı kullanmayı düşünmek her zaman daha güvenli hissettirebilir. Eğer bir Domain kaydı ihtiyacınız varsa, Google Domain iyi bir seçim olabilir. Ancak, Google Domain’s in fiyatlandırması diğer alan domain kaydı yapan hizmetlere nazaran biraz daha pahalıdır. Domain kaydının yanında aynı zamanda sitenize bir yer ihtiyacınız varsa ve bir barındırma hizmeti satın almak istiyorsanız bunu da Google’dan almak isteyebilirsiniz. Ancak burada Google Domains‘in bu hizmeti doğrudan sunmaması siz de büyük hayal kırıklığı yaratabilir.

Google Domains vs Diğer Domain Kaydı Yapan Firmalar

Dünya üzerinde bir çok alan adı kaydı yapan firma var. Bu firmalardan en 7 tanesini sizin için listeliyorum. Bu firmalar hem güvenilir hem de fiyat bakımından en uygun kayıt işlemlerini yapmanızı sağlıyorlar. Google neden bu listede değil derseniz ne yazık ki fiyat performans eğrisinde bu listedekilerden oldukça pahalı bir performans sergiliyor. Bu nedenle listenin dışında bırakıyorum.

 • Hostinger – Herkesin en çok kullandığı Domain kayıt şirketi
 • Domain.com – İlk sene iyi ücret ve sonraki senelerde de iyi ücret sunuyor
 • Porkbun – ‘com’ uzantılı Domain satıcıları içinde en iyilerden
 • Network Solutions – Domaini eğer bir ömür boyu alacaksanız başka yere bakmayın.
 • Namecheap – Kimlik koruması konusunda ihtiyacınızı en iyi göre firma
 • NameSilo – Uzun yıllar markanıza ait domain alıp kitlemek istiyorsanız tavsiye ederim
 • Gandi – Domain transferi yapacaksanız eksiksiz yönergeleri burada bulabilirsiniz.

Domain satın alması çok zor iştir. Çünkü aldığınız domainin iş yapıp yapmayacağını bilemediğiniz için uzun vadeli yatırım yapmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle domain kaydı yaparken 2 USD ye satın aldığınız alan adınız 1 yıl sonra karşınıza bir anda 40 USD yenileme ücreti ile çıkabilir. Bu nedenle yukarıdaki seçtiğim firmaları kullanmanızı öneririm. Bu tip satış taktikleriyle sizi kendilerinde tutmaya çalışmadıklarını söylesem yanılmış olamam diye düşünüyorum. Şimdi asıl konumuz olan Google Domains ‘e geri dönelim.

Google Domain – Alan Adı Kaydı : İyi ve Kötü Yanları

Google domain yukarıdaki saydığım firmalardan dediğim gibi fiyat performans örgüsünde geri de kalmış olmasına rağmen bir çok kullanıcı güvenilir ismi nedeniyle Google Domains i tercih etmeye devam ediyor. O zaman bu tercihleri siz de değerlendirmek isterseniz diye Google Domain ‘in iyi ve kötü yanlarını gelin beraber bir görelim.

İlgili Makaleler

Google Domain İyi Yanları

Şeffaf Fiyatlandırma Stratejisi: Google Domains sizden net bir fiyat aldığından, kaydetmek istediğiniz alan adı için tam olarak ne ödeyeceğinizi kolayca görebiliyorsunuz. Google fiyatı seçtiğiniz alan adı uzantısına göre belirliyor. Bu da mevcut domainin eski kullanımına ve değerine göre fiyatlandıran diğerlerinden Google’ı ayırıyor. Unutmayın Google Domain, ICANN’nin (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) alan adı kaydı takibi için aldığı küçük ücretler gibi, yalnızca ödeme sırasında karşınıza çıkan gizli maliyetleri size asla sunmuyor.

Kolay Domain Kaydı: Birçok Google hizmetinde olduğu gibi, Google Domains ile alan adınız için kaydolmak son derece kolaydır. Alan adınızı seçebilir ve birkaç dakika içinde ödeyebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA): Google Domain hesabınızla, hesabınız için otomatik olarak 2FA korumasına erişim kazanırsınız.

Google DNS Sunucu Kullanımı: Alanınızı kaydettirmek için Google Domains’i seçtiğinizde, Google’ın arama motoru için kullandığı DNS sunucularının aynısına erişim elde edersiniz. Bu, DNS sunucularının oldukça güvenilir olduğu ve hızlı çalıştığı biliyoruz. Bu sunucular üzerinde olmanız, diğer alan adı kayıt şirketlerine kıyasla Google Domains ile aldığınız en iyi ÜCRETSİZ avantajlardan biri. Diğerleri alan adı kaydı yapan firmalar bu tip güvenli DNS sunucusu erişimi için sizden ekstra ücret isteyeceklerdir.

Google Workspace’e : Alan adı kaydınıza bir Google Workspace hesabı ekleyebilirsiniz. Bu size bulut depolama alanı ve yeni alan adınızla eşleşen bir e-posta adresinin yanı sıra birkaç başka özellik daha sağlar. Unutmadan bunu da eklemiş olayım Google Workspace hesabını alan adınıza bağlamak için fazladan bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Ücretsiz Gizlilik Özellikleri: Bir alan adı kaydettirdiğinizde domainde bulunan isminiz ve iletişim bilgileriniz otomatik olarak Whois’in bir parçası olur. Bu, her alan adının sahibini tanımlayan bir kayıt tutma sistemidir. ICANN Arama aracılığıyla halka açık bu bilgiler iyi niyetli olsa da, spam ve istenmeyen satış konuşmaları almanıza da yol açabilir.

Google Domain ile, alan adınızı kaydettirirken gizlilik korumasını seçme seçeneğiniz var. Bu tamamen ücretsiz bir seçenektir. Ancak farklı domain şirketleri bu özelliği de ek bir ücret karşılığında size sunarlar.

100 Subdomain İzni : Google Domain den bir alan adı kaydettirdiğinizde, en fazla 100 Subdomain adına erişim elde edersiniz. Bazı web sitesi sahipleri, içeriklerini ana alan çatısı altında tutarken sıralamak için alt alan adlarını kullanmaları gerekir. Bu alt alan adları, Google Domains de ücretsizken, diğer bazı alan adı kayıt şirketleri, alt alan adlarından yararlanma olanağı için ek ücret talep ederler. Ancak bir çok domain firması 20 ye kadar subdomain izni vermektedir. Yine de 100 subdomain çok iyi bir seçim.

Google Domain Kötü Yanları

İndirimli Fiyat Beklemeyin: Google Domains, bazı rakiplerinden farklı olarak ilk yıl indirimi beklemeyin neyse onu kabul etmeniz gerekiyor. Hatta birden fazla yıl peşin ödemelerde bile indirim alamazsınız. Eğer domaininizi denemek amaçlı alıyor ve gözlemlemek istiyorsanız bu durumda Google Domains iyi bir başlangıç yeri değil!

Hatta bazı rakipler, alan adını satın alırken aynı zamanda web barındırma hizmetlerini de satın aldığınızda ücretsiz bir ilk yıl alan adı sunar. Google Domains, doğrudan web barındırma hizmetleri sunmadığından bu seçeneğe de ulaşamıyorsunuz.

Ortalama Fiyatların Üzerinde: Google Domain alan adı kaydı işlemi, genellikle diğer alan adı kayıt hizmetlerinde bulunanlardan daha yüksek bir fiyata sahip. Standart olmayan bir alan adı uzantısı ararken, Google Domains ile diğer kayıt operatörleri arasındaki fiyat farkı önemli hale geliyor. Bu nedenle, kullanmak istediğiniz alan kayıt operatörünü seçmeden önce en iyi fiyatı bulmak için başka firmalara da bakmak isteyebilirsiniz.

Barındırma Seçenekleri Ayrıca Alınır: En iyi alan adı kayıt şirketlerinden bazılarının aksine, Google Domain, alan adı kayıt süreciyle doğrudan ilgili web barındırma hizmetleri vermiyor. İsterseniz bir Google Domains üçüncü taraf iş ortağından web barındırma satın alabilirsiniz, ancak doğrudan Google Domains’den satın alamazsınız. Bir çok alan adı sahibi, barındırma işlemini de alan adı kaydı yaptığı yerden yapmak ister.

Dünya Çapında Kullanılamıyor: Eğer Google Domains destek alanının parçası olmayan bir ülkede yaşıyorsanız Google Domains’i kullanamazsınız. Bu nedenle fatura kesilemeyen ülkelerde satın alma yapamayacağınızı da eksik noktalar arasına eklemiş olayım.

Google Domains Fiyatlandırma ve Seçenekleri

Google Domains Fiyatlandırma Seçenekleri

Google Domains seçeneklerinden yararlanmayı seçerseniz , genellikle piyasa ortalamasının üzerinde bir fiyat ödemelisiniz. Oldukça basit gereksinimleriniz olduğu sürece, Google Domains’in fiyatlandırma stratejisini açıkça belirtmesini seviyorum. Bununla birlikte, birden fazla eklenti gereksiniminiz olduğunda, fiyatlandırma herkes için karışık bir hale giriyor.

Google Domain, seçtiğiniz alan uzantısına göre fiyatlandırmaya sunar. Google Domains, 300’den fazla farklı alan uzantısı seçeneğini de sunduğunu söylemem gerek. En yaygın ve popüler alan uzantılarından bazıları için, Google Domains ile alacağınız alan adı uzantısına göre yıllık maliyetiniz şöyle olur;

 • .com: $12
 • .org: $12
 • .net: $12
 • .dev: $12
 • .app: $14
 • .info: $12
 • .photography: $20
 • .video: $20
 • .club: $13
 • .team: $40
 • .salon: $50
 • .store: $50
 • .accountants: $120
 • .farm: $30
 • .bar: $80

Google Domains üzerinden alan uzantılarının hiçbirinde hizmetinizin ilk yılı için herhangi bir indirim alamayacağınızı tekrar iletmiş olayım. Sadece bir süre önce başlatılan alan adını taşıma kampanyasından yararlanabilirseniz indirim yakalama şansınız olabilir.

Google Domains Ödeme Adımı

Google Domain – Checkout

Ödeme adımında, yeni alan adınızı 1 ile 10 yıl arasında register edebilirsiniz. Bununla birlikte, birden fazla yıl için peşin ödeme yapmak isterseniz herhangi bir indirim alamazsınız. Bu nedenle en az bir yıl ödemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca otomatik ödemeyi açarsanız her yıl Google Otomatik ödemeyi işlem yapmak istediğiniz kredi kartından yapacaktır.

Google Workspace Aboneliği

Workspace Aboneliği – Google Domains

Ödeme sırasında Google Domains alan adı kayıt maliyetinize bir Google Workspace aboneliği ekleyebilme olanağı sağladığını yukarıda anlatmıştım. Google Workspace kullanılabilen ödeme katmanları şunlardır;

 • Business Starter: Kullanıcı başına aylık 6 USD karşılığında özel bir e-posta adresi alırsınız; Kullanıcı başına 30 GB bulut depolama; Google Dokümanlar, Google Slaytlar ve Google Sayfalarına erişim; ve 100 katılımcıya kadar görüntülü toplantı daveti oluşturabilirsiniz.
 • Business Standard:Kullanıcı başına aylık 12 USD karşılığında, Business Starter’daki her şeyin yanı sıra kullanıcı başına 2 TB bulut depolama alanı, 150 katılımcıya kadar görüntülü toplantılar ve görüntülü toplantı kaydetme özelliklerine sahip olursunuz.
 • Business Plus: Kullanıcı başına aylık 18 USD karşılığında, Business Standard’taki her şeyin yanı sıra kullanıcı başına 5 TB bulut depolama, gelişmiş güvenlik denetimleri, gelişmiş yönetim denetimleri, 250 katılımcıya kadar görüntülü toplantılar ve görüntülü toplantı kaydı alabiliyorsunuz. Buna ek olarak toplantılara katılım izleme yetenekleri kazanırsınız.

Google Domains İşletme Koruması Özellikleri

Alan adınızı ve web sitesi trafiğinizi kolayca ölçeklendirmek ve aynı zamanda potansiyel saldırılardan korumak istediğinizde, Google Domain size yardımcı olacak birkaç farklı özellik sunar. Bunlar;

 • DNS tehdidi koruması: Google Domains, web sitenizin bir saldırıya karışma olasılığını azaltan DNSSEC (Alan Adı Sistemi Güvenlik Uzantıları) desteği içerir. DNSSEC, web sitenizdeki verilerin kaynağını doğrular ve kullanıcıları sahte DNS verileri almaktan korur.
 • Google DNS sunucuları: Alan adınızı Google Domains’e kaydettiğinizde web siteniz için Google’ın yüksek kaliteli DNS sunucularına erişmenizi sağlayarak, işletmeniz büyüdüğünde web sitenizdeki trafiği sorunsuz bir şekilde ölçeklendirmek daha kolaydır.
 • Gizlilik koruması: Google Domains, alan adı kayıt maliyetinizin bir parçası olarak, adınızı ve iletişim bilgilerinizi Whois’te gizli tutarak spam ve diğer istenmeyen mesajları alma şansınızı azaltır.

Google Etki Alanları Raporları

Google Domains Etki Alanı Raporu

Alan adınızı Google Domains aracılığıyla kaydettiğinizde, web sitenizin performansı hakkında bir rapora erişim elde edeceksiniz. Performansı sınırlı bir süre boyunca incelemek istediğinizde belirli bir tarih aralığı seçebilirsiniz. Raporda alacağınız bilgilerden bazıları şunlar:

 • Bir kişinin web sitenizi bir arama sonucunda gördüğü toplam sayı (gösterim olarak da adlandırılır)
 • Web sitenize yapılan toplam tıklama sayısı
 • Web sitenize yönlendiren en yüksek sıralamalı aramalar
 • Web sitenize erişen cihaz türleri (mobil, tablet veya bilgisayar)
 • Web sitenize erişen kişilerin menşe ülkesi
 • Gösterimler için web sitenizdeki en popüler sayfalar
 • Tıklamalar için web sitenizdeki en popüler sayfalar

Google Domain Hakkında Özet

Sonuç olarak Google Domains , bir alan adı kayıt kuruluşundan beklediğiniz öncelikli özellikleri, yani alan adınızı kaydettirebilmeyi, kullanımı kolay bir biçimde ve şeffaf fiyatlandırmayla size sunuyor. Tüm istediğiniz temel işlemlerse size Google Domain kullanmanızı öneriyorum. Bununla birlikte, web sitesi oluşturmayı entegre etme yeteneği gibi bazı önemli eklentiler istiyorsanız veya alan adınızı kaydettirmek için fiyat sizin için önemliyse diğer alan adı kayıt şirketleri Google Domains’den daha iyi performans gösteriyor.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu