Google

Google Mart 2023 Temel Algoritma Güncellemesi Başladı

Google 20 Mart 2023 itibari ile gerçekleşmeye başlayan temel algoritma güncellemesinin kullanıma sunulduğunu açıkladı. Bu güncelleme ile ilgili bilmeniz gerekenleri kısaca yazıyorum;

Öne Çıkanlar

  • Genel olarak Temel Algoritma Güncellemeleri, arama sılamalarını direkt etkilemektedir. Bu nedenle SEO ile uğraşan ekipler ve web sitesi sahipleri bu konuyu çok iyi takip etmelidir.
  • Arama sonuçlarında güçlü bir konumu bulunan web siteleri bu durumlarını sürdürmek için site ölçümlerini ve durum değişikliklerini dikkatli izlemelidir. Bu analizlerin çıktılarına göre hızlı bir optimizasyon ve teknik değişiklikler gerekebilir.
  • Kullanıcı deneyimine önem vermek artık SEO için önemli noktalardan biri. Bu nedenle gelecekteki algoritma güncellemelerine hazır olmak için şimdiden değer yaratacak içeriklere ulaşmanız oldukça önemli.

Bildiğimiz gibi, bu güncellemeler arama sıralamaları için önemli sonuçlar doğurabilir, bu yüzden bu konuları takip etmeniz önemli.

Unutmayın, bir güncelleme yayınlandıktan sonra sonuçlarını görmek için en kısa iki hafta gerekiyor. Hatta çekirdek güncellemelerinin yayılması haftalar alabilir ve bu süre boyunca arama sıralamaları muhtemelen dalgalanacaktır. Bu dalgalanmalar sırasında bir değişiklik yapmamanızı öneririm.

Mart 2023 Çekirdek Güncellemesi

Google bir yıl içinde ortalama 4 önemli güncelleme sunuyor. Bu güncellemelerle Google, giderek daha alakalı, yüksek kaliteli arama sonuçları sunmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bununla birlikte, bu güncellemeler Google’ın web sitelerini nasıl değerlendirdiği ve sıraladığı konusunda değişiklikler içeriyor. Mart 2023 temel algoritma güncellemesi hakkında çok fazla ayrıntı henüz verilmedi ancak geçmiş güncellemelere dayanarak bazı sonuçlar çıkarabiliriz.

Bu güncelleme sonrasında aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz bazı kritik çıkarımlar şunlar olmalı:

Zaman : Temel algoritma güncellemelerinin etkileri hemen fark edilmez. Google tarayıcılarının web’i dizine eklemesi ve yeniden değerlendirmesi günler veya haftalar alabilir.

Trafiği Dikkatli İzleyin : Sitenizin organik arama trafiğini ve anahtar kelime sıralamalarını izleyin, çünkü bu ölçümler güncellemenin etkisini ölçmenize ve potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kaliteden Ödün Vermeyin : Google’ın bu güncellemelerle hedefi, daha iyi arama sonuçları sunmaktır. Bu, sürekli olarak hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış değerli içerik oluşturmak anlamına gelir.

İnce Ayrıntıları Gözden Geçirin : Sitenizin hızı, mobil uyumluluğu ve uygun indeksleme gibi teknik yönleri, genel sıralamanızı belirlemede büyük rol oynar.

Sonuç

Sonuç olarak, bu güncellemelerin amacı kullanıcı arama deneyimini geliştirmektir, bu nedenle her zaman hedef kitlenizin ihtiyaçlarına öncelik verin ve içeriğiniz aracılığıyla değer sağlamaya çalışın.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu