Google

Google SPAM Algoritması Doğrulandı

Google’dan Danny Sullivan, spam ile mücadeleyi hedefleyen bir algoritma güncellemesinin arama sonuçlarına yayıldığını doğruladı. 23 Haziran 2021’de sona eren bu dağıtım ile kontroller algoritmalara karışmış oldu. Bu algoritma ile birlikte 28 Haziran 2021 haftası ikinci bir dağıtım daha gerçekleşecek ve bu sayede SPAM olarak etkilenen arama sonuçlarının sayısı önümüzdeki günlerde düşerek daha kaliteli ARAMA SONUÇLARI karşımıza çıkmaya başlayacak.

Unutmayın : Google SPAM Algoritmalarına dikkat ederek yayın yapan hiç bir kurum ya da blog sitesi bu güncellemelerden etkilenmeyecek. 

Google‘ın nelerin spam olarak kabul ettiği konusunda katı bir tanımı var ve öncelikle kullanıcıları bilgi ile kandırarak reklam göstermeye çalışan veya kötü amaçlı yazılım yükletmeye kandıran düşük kaliteli siteleri SPAM olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte, Google’ın yönergelerini izleyen bazı siteler diğer 3. sahışlar tarafından saldırıya uğramış ve spam’a karşı savunmasız kalmış olabilir. Bu ne demek? Kısaca açıklayacak olursam, siz sitenize girdiğinizde sitenizin içindeki bazı Java Script dosyaları bu sitenin size ait olduğunu bilir. Böylece size görmeniz gerekenleri gösterir. Sitenizi belli saat dilimlerinde normal görünümde, sizin uyuduğunuz saat dilimlerinde ise SPAM bir içerik olarak gösterebilir. Bu nedenle siteniz yeterince güvenli değilse, kullanıcılarınıza farkında olmadan spam içerik sunuyor olabilirsiniz.

Güvenli Bir Site İçin Ne Yapmalı?

  • Öncelikle web sitenizi güvenilir bir sunucu da barındırın. Bunun için Amazon, GoDady gibi dünya çapında Hosting hizmeti veren yerleri tercih edebilirsiniz.
  • Web sitenizi HTPPS yani SSL güvenlik sertifikaları ile güçlendirin. Böylece şifreli alanlara giriş ve çıkışlarda güvenlik duvarları koymuş olursunuz.
  • Web sitenizin üzerinden size yorum gönderilen alanlar barındırıyorsanız bu alanların JS kaynakları ile Server Üzerinde bulunan Data Base kaynaklarına bir yazma ve okuma kodu gönderemediğinden emin olun. Özellikle bu alanlar üzerinden web sitenize sızma işlemleri yapmaya çalışan çok sayıda kod bulunmaktadır.
  • Bilmediğiniz ve güvenilir olmayan kaynaklardan aldığınız uygulamları web sitenize yüklemeyin. Örneğin bir Blog uygulaması kullanıyorsunuz ve SEO’nuzu iyileştirmeye ihtiyacınız var. XXX isimli bir web sitesi sizden web sitenizi analiz etmek için kaynak kodunuza bir JS yüklemenizi istedi. BUNU ASLA YAPMAYIN!
Google SPAM

Google’ın yıllık spam mücadele raporu, saldırıya uğramış sitelerde spam’in yaygın olduğunu gösteriyor. Siteniz bu hafta veya gelecek haftaki güncellemenin ardından aniden sıralamada düşüşe geçerse, sitenizin güvenliğini incelemek ve olası bir saldırının belirtilerini aramak sizin açınızdan iyi olabilir.

SPAM Sitelere Ne Oluyor?

Bir site bir spam güncellemesine maruz kaldığında, içeriği google tarafından arama sonuçlarında düşürülür ya da Google’ın dizininden kaldırılır. SPAM olarak sayılan içeriklerin daha sonra tekrar Google Tarafından algılanması neredeyse imkansız gibi bir şey. Daha önce kendi web sitem Kaclitreyakar.com‘da benzer bir durum başıma gelmiş ve siteye ait içeriklerin tekrar listelenebilmesi için 1 yıl uğraşmak zorunda kalmıştım. Bu kaldırma işlemlerini Search Console üzerinden takip edebilir ve hemen müdahale edebilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu