Google

Google Temmuz 2021 Temel Algoritma Güncellemesi

Google 1 Temmuz 2021 itibari ile çok geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yapmaya başladı. Bu güncelleme ile ilgili bilgileri bir önceki yazımda kısa kısa değinmeye çalışmıştım. Şu anda bu güncelleme tamamiyle kullanıma sunuluyor.

Bu yapılan çekirdek güncelleme, geçen ayki temel güncellemenin devamı niteliğinde olacak. Google, yaptığı açıklamada Haziran ayındaki yaptıkları çekirdek güncellemesinde daha fazla yenilik eklemeyi planladığını ancak Haziran ayının tamamında zamanın artık onlar için tükendiğini bu nedenle de Temmuz ayında da algoritma güncellemelerine devam ettiklerini belirtti. 1 Temmuz 2021 ‘de kullanıma sunulan algoritmalar muhtemelen, Google’ın Haziran SEO Algoritma güncellemesine eklemeyi amaçladığı değişikliklerin geri kalanı olmuş gibi görünüyor.

Google’dan John Mueller, sitelerin Google temel algoritma güncellemelerinde sıralamalarını kaybetmesinin nedeninin, Google’ın diğer siteleri daha alakalı olarak görmesi olduğunu vurguluyor. 

Google’ın yaptığı bu güncelleme ile eğer web sitenizde sıralama kaybetmeye başlarsanız bunu bir CEZA olarak görmemelisiniz. CEZA gibi bir şey olsaydı Google size Search Console üzerineden bir bildirim gönderir ve sizi bu konuda bilgilendirirdi. Ancak çekirdek algoritma güncellemesinde böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Özellikle sitenizde bulunan içerikleri tekrar incelemenizde ve arama terimlerine göre ne kadar alakalı sonuçlara karşılık verdiğinizi kontrol etmenizde fayda var.

John Mueller, temel güncellemeler sonrasında SEO da sıralama kazanan veya kaybeden siteler hakkında şunları söyledi:

İlgili Makaleler

“Bu güncellemelerin nasıl çalışacağını konuşurken aslında sadece, hangi sayfaların alakalı olduğunu belirleme şeklimizden yola çıktık. Bu doğrultuda biraz hesaplamalarımızı değiştirdiğimizde daha alakalı olduğunu düşündüğümüz başka sayfalar bulduğumuzu gözlemledik.

Sıralama kazanan siteler bu nedenle alakalı sonuçlarda daha fazla gösterilmeye başladı. Şimdi Google bunları daha iyi öğrenmeye ve aslında alakalı siteleri daha iyi bulmaya çalışacak. Daha az alakalı siteler de sıralama kaybedecek. Bu daha önce yaptığımız hataları daha az yaptığımızı gösteren bir kanıt olabilir. 

Çekirdek Algoritma Güncellemesinden Etkilenen Web Siteleri Kurtulmak İçin Ne Yapmalı

Öncelikle bir sonraki çekirdek algoritmasına kadar artık beklemeye gerek kalmadı. Google güncel olarak bu yenilenme ile sitelerin alaka düzeylerini kontrol etmeye başlıyor. Ancak sıralama kaybettiğiniz kadar hızlı bir şekilde geri dönüş yapmanız pek olası gözükmüyor. Bunun nedeni Çekirdek Algoritma güncellemelerinde daha geniş bir kapsam içeriği olmasından kaynaklı. Açıkça söylemek gerekirse neredeyse sizi 1 senelik bir hazırlık bekliyor diyebiliriz. Bu esnada belki biraz içeriğinizi daha alakalı hale getirmek ve hız metrikleri konusunda kendinizi iyileştirmek iyi olacaktır.

Haziran 2021 deki güncelleme ile ne oldu?

Web sitemin rakamlarına baktığımda 2019 yılında hız metriklerini dikkate alarak 6 ayda Wordpress alt yapısını kullanarak ciddi bir çalışma yaptım. Google’ın 2020 güncellemesine kadar bu değişikliği yapmaya çalışsam da ne yazık ki yetişemedim ve 21 Haziran 2020 de yeni içerikleri ve template’i yayına almayı başardım. Bundan sonra Google’ın tüm yönergelerine uyarak kaybettiğim arama hacmini tekrar kazanmak için doğru ve güncel içeriği sunmaya çalıştığım sitemde 500 den fazla yeni yazı ve 2000 adet yeni ürün ekledim.

3 Haziran 2021 de yapılan güncelleme sonucunda 1 hafta içinde arama hacimlerinde çok ciddi değişimler meydana gelmeye başladı ve alakalı sonuçlarda çok ciddi sıralama almaya başladım. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi 8 Haziran 2020 de 11.961 arama terimine kadar gelen hacmin yeni güncellemeler ile 3.000 arama hacimlerine düştüğünü görebilirsiniz. 3 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan algoritma güncellemesi ile (kırmızı ok ile gösteriyorum) sitenin günlük arama hacminin 15.000 olduğunu görüyorum. Bu esnada henüz Rich Snippet ve 1. sırada yer alan kelime sayım çok az olmasına rağmen tıklama oranımda bir düşüş gözlemlemiyor olmam da aslına bakarsanız alakalı link bulmak konusunda algoritmaların iyi çalıştığını da gösteriyor.

Bu yazımda size Google’ın Haziran 2021 de başlattığı çekirdek algoritma güncellemesi, 1 Temmuz 2021 itibari ile devam algoritma güncellemelerinin yayına alınması, SEO da sıralama kaybetmeniz ile ilgili nedenler ve kendi web sayfamın nasıl Core Web Vitals uygulamaları ile sıralama kazandığı hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu