Google

Google Reklamları Nasıl Göreceğinizi Yönetin

Etrafınızdaki kişilerle konuşurken etrafınızdaki  bir çok cihazın sizi dinlediği ve özel kelimeleri yakaladığı andan itibaren Reklamların sizi hedeflemeye başladığını farketmişizdir. Kimi zaman SMS mesajları ile, kimi zaman Instagram reklamları ile konuştuğunuz konular hakkında sıkça içerikler görmeye başlıyorusunuz.

Kullandığınız cihazların gizliliği bir yana reklam platformları da artık bu konuda duyarlı olmaya ve size doğru içerikleri göstermek için geliştirmeler yapmaya başladılar.

Google da çok fazla sizinle ilgisiz olduğunu düşündüğünüz reklamlar mı görüyorsunuz? Bu reklamlardan nasıl kurtulacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman bu yazı tam size göre. Hadi başlayalım…

Reklamlar Nasıl Çalışıyor?

Reklamlar öncelikle sizin hareketlerinize göre size uygun reklam içeriklerini göstermek için çalışıyorlar. Bu nedenle sizin davranışlarınızı bir modelleme içine sokuyor ve böylece neye ilginiz olduğunu ya da olabileceğini belirliyor.

Bunun sonucunda da size gösterilmesi gereken reklamlar belirlenerek karşınıza çıkıyor. Bu sürece son zamanlarda mikrofon dinlemeleri de eklendi ve konuşmalarınızdaki “Anahtar Kelimeler” yakalandığı anda modellemelere etki etmeye başladı.

Google Reklam Ayarları

Google kısa bir süre önce Google kullanıcılarının kendilerini nasıl tanımladığını ve bunun kullanıcı tarafında nasıl göründüğünün düzenlenebilmesi için Reklam Ayarları Merkezini tanıttı. Mayıs 2022 de yapılan tanıtımın ardından kısa bir süre sonra BETA kullanım tüm kullanıcılara sunuldu.

Reklam Merkezim İle Tanışın

Google ürün inovasyonumuzun temelinde kullanıcıların gizliliği ve güvenliğini önde tuttuğunu söylüyor. Bu nedenle en iyi reklamların gösterimi için faydalı, alakalı ve güvenli olduğuna inandıkları içerikleri bize göstermeye çalıştıklarına dair bir dizi bilgi sunuyorlar. Kullanıcıların, Google’ın reklamları gösterdiği platformlar; YouTube, Arama Sayfaları ve Keşfet’te yayınlanan reklamlar üzerinde daha da fazla kontrole sahip olmasını için Reklam Merkezim’i kullanıma sunuldu.

Reklamlar Nasıl Kişiselleştiriliyor?

Google bildiğiniz üzere bir çok alanda reklamlar göstererek size özel içeriklerin doğru zamanda size sunulmasını sağlamaya çalışıyor. Ne kadar çok özelleştirilmiş reklam gösterilirse biliyoruz ki bu reklamın satınalmaya etkisi de aynı şekilde çok verimli oluyor. Reklamlar, Google Hesabınıza eklediğiniz kişisel bilgiler, Google’ın iş ortağı olan reklam verenlerden edinilen kişisel veriler ve Google’ın ilgi alanlarınızla ilgili tahminlerine dayalı algoritmalarının verdiği sonuçlarla size gösterilir.

Reklam merkezi sayesinde “Google Hesabınıza Eklediğiniz Kişisel Bilgiler” bölümündeki tüm hesaplarınızda bulunan bazı ortak kullanım bilgilerini değiştirebilir hale geliyorsunuz.

Reklamlarınızı size uygun şekilde güncelleyebilirsiniz

Google Reklam Yönetimi Merkezinde bulunan başlıklar Google ‘ın I/O algoritmaları ile tespit edilerek sisteme eklenmiş dataları göstermektedir. Burada eğer bir kategori sizinle uyum sağlamıyorsa reklam içeriklerine bakarken bunu dikkate alma şeklinde işaretleyebilirsiniz. Buna ek olarak tüm kategorileri de kapatma şansınız var. Böylece kişiselleştirilmiş bir reklam içeriği görmeniz durdurulacaktır.

Örnek olarak algoritma benim Medeni durumumu : EVLİ olarak algılamış. Ancak bu yazıyı yazdığım zaman böyle bir medeni durumum yoktu. Ancak algoritma bu şekilde hedeflediği için bana yanlış içerik gösterecektir. Bunu engellemek için bu bilgiyi kullanmamasını istedim.

Siz de kendi aranızda konuşurken “Geçenlerde Bebek Bezinden bahsettik ve tüm reklamlar bebek bezi olarak gözükmeye başladı” gibi cümleleri arkadaşlarınızla kuruyor musunuz? İşte bu kullandığınız cihazların sizi dinlemesine izin vermenizden kaynaklanıyor. Reklam kişiselleştirmesi için kurduğunuz cümlelerden hassas içerikleri eleyen dinleme sistemleri “Bebek Bezi” kelimesini alıyor ve sizin kişisel bilgileriniz ile bunları eşliyor. Eğer buna yakın bilgilerle eşleşme varsa hemen buna eşit olan reklamları görmeye başlıyorsunuz.

Görselde Youtube Geçmişi ve Konuşma ile Ses etkinliklerini dahil etme detaylarını iptal ederseniz buradaki dinleme sistemleri artık sizi takip etmeyecektir.

YouTube’daki Hassas Reklamlar

Bir çok kullanıcı için özellikle Video önüne yerleştirilmiş hassas video lar rahatsız edici olabiliyor. Google bu hassas kategorilerde sizi hedefleyebilir. Bu kategorilerden etkilenmek istemiyorsanız hemen bu konuda düzenleme yapabilmenizi de sağlamışlar. Böylece hassas kategorilerden daha az içerik görmeyi tercih edebiliyorsunuz. Hassas kategoriler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu