Google
Trend

Etkileşimli İçerikler SEO Stratejisini Nasıl Etkiler?

Etrafınızda hangi kategoride olursanız olun Google da öne çıkmak için Statik İçerik üreten milyonlarca site bulunuyor. SEO’nuzu geliştirmek ve markanızı büyütmek mi istiyorsunuz? Eğer düşünceleriniz böyleyse etkileşimli içeriklere yatırım yapmaya başlamalısınız!

Öncelikle şunları bir düşünelim;

 • SEO Stratejisinizi düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?
 • Link üretme, Back Link alma, Anahtar Kelimeler

Bu noktalar bir SEO stratejisinin önemli noktaları olsa da, aynı zamanda herkesin en çok odaklandığı noktalar. Ve bu noktalar rekabetin oluşması ile aynı taktiklerin kullanılmasına neden oluyor.

Etkileşimli içerik gibi yeni ama etkili bir şeye zaman ve para yatırmanız bu nedenle çok önemli. Bu size ilk bakışta garip bir fikir gibi görünebilir ya da buna inanmayabilirsiniz. Ancak etkileşim ve bunu artırmak bir bir okuyucunun ya da müşterinizin site içindeki genel deneyimini arttıracak çok önemli bir unsur. Etkileşimli içeriğin detaylarını anlatmaya başlamadan önce temel bilgilerden başlayalım!

Etkileşimli İçerik (Interactive Content) Nedir?

En basit ifadeyle; etkileşimli içerik site kullanıcılarının siteyi gezdikleri esnada etkileşime geçmeye teşvik edildiği dinamik materyallere verilen isimdir. Kullanılabilmesi için ziyaretçinin aktif katılımı gerekir ve kulanıcıdan alınan bilgiye göre kendini kullanıcıya uyarlayabilen bir içerikten oluşur. Biraz örnek verecek olursam;

 • Animasyonlu infografikler düşünün ( grafik kullanıcı gördükten sonra otomatik olarak hareketlenmeye başlar ve kullanıcı bu hareketi farkedip grafiği daha detaylı inceler)
 • Site içinde sınav, soru – cevap, ya da oylama gibi aktiviteler düşünün
 • Hesap makineleri de bu kategoriye girer. Mesela Beden bulucu, Yakıt Tüketimi Hesaplama, Bir Dairenin Metre Karesini Bulma v.b.

Markalar, kullanıcıları sitede tutmak ve mesajlarını daha etkili bir şekilde iletmek için giderek daha fazla etkileşimli içeriğe yatırım yapıyor. Bu tür içerik aynı zamanda bir kişinin materyallerinizle ne zaman ve nasıl etkileşime girdiğinin farkında olmanızı sağlar ve bu da stratejileriniz için daha zengin veriler oluşturur.

2017 yılında Google Tag Manager ile sayfa içinde kullanıcıların ne kadar Scroll Down ederek makalelerimi ne kadar okuduklarını ve hangi makaleyi yüzde kaç oranında okuduktan sonra siteden ayrıldıklarını hesaplayacak bir araç yazmıştım. Bu sayede binden fazla makalenin performansını ölçerek en çok okunan makale tarzlarını ve kullanıcıların aktif okuma oranlarını görmüş oldum. Buna göre de stratejilerimi değiştirdim.

Kerem Bozokluoglu – Kaclitreyakar.com

Etkileşimli İçerikler SEO Stratejisine Nasıl Fayda Sağlar?

İyi yapıldığında etkileşimli içerik, kullanıcıya çok fazla değer sağlayan ilgi çekici bir unsur olabilir. Sonuçta, sitenize giren her kullanıcıya özel olarak hazırlanmış bir mesaj, hedef kitleniz için daha alakalı içerik anlamına geliyor. Unutmayın alaka düzeyi SEO’nun yaratılış amacı.

Etkileşim

Etkileşim sadece SEO için önemli değil, aynı zamanda markanız için de gerçekten önemlidir.Sitenizde etkileşimli içeriğe sahip olmak, insanların sayfalarınızda daha fazla zaman geçirmesini ve ayrıca kişisel bilgilerini verme olasılığını artırır. Sonunda, sadece verdiğiniz bilgilerle değil, aynı zamanda insanların onu alma şekliyle de ilgilidir.

Hedef kitlenizi siteyi gezerken meşgul edecek veya memnun edecek hesaplama araçları, testler, soru – cevaplar gibi içerikler oluşturmanız aşağıdakilere yol açar:

 • İçeriğinizi başka insanlarla paylaşırlar
 • Sosyal medyada hesaplama sonuçlarını paylaşırlar
 • Sitenizde daha fazla zaman ve daha fazla ziyaret edilen sayfalar oluşur.

Link Bait ( Bağlantı Tuzakları )

Bağlantı tuzağı, basitçe kullanıcıları sunduğunuz içeriğe bağlantı vermeleri için kandırdığınız anlamına gelen bir terim. Nasıl yapıyorsunuz? İnsanların seve seve bağlantı kuracağı harika ve benzersiz içerik sunar =)

Etkileşimli içerikler, standart içerik ve statik içerik ile oluşturamadığınız düzeyde kullanıcılarınızın katılımını sağlar ve marka bilinirliği oluşturmanız için sizi hızlandırır. Bu kullanıcılarınız için unutulmaz bir deneyim sunar ve bu sayede daha fazla bağlantı almanız kaçınılmaz hale gelir.

İşte Size Güzel Bir Örnek

Arabam.com bildiğiniz üzere bir ilan sitesi. Ancak araç satanlar ve alıcıyı buluşturmakla kalmayıp etkileşimli içerik sunup kullanıcıların tahmini fiyat aralıklarını bulmalarına yardımcı oluyor. Arabam Kaç Para içeriği sayesinde kullanıcıların web sitesi içinde daha fazla zaman geçirmelerini sağlıyorlar.

Arabam Kac Para

Arabam Kaç Para sayfasının SEO skorlarına baktığımızda sayfanın 4.6M Back link aldığını ve Etkileşimli İçerik olarak bir çok sitede paylaşıldığını görüyoruz. Bu bağlantıların 15.400 kadarı da benzersiz alan adından oluşuyor. Bu ve buna benzer iyi hazırlanmış bir etkileşimli deneyimin, markanız ve etki alanınız için ne kadar yetki ve farkındalık yaratabileceğinin bir örneği.

Sosyal Paylaşımlar

Bağlantılarınızın sosyal medyada paylaşılmasının organik arama sıralamanıza doğrudan yardımcı olmadığını muhtemelen biliyorsunuz. Ancak bu durum, sonuçlarınızın bundan etkilenmediği anlamına gelmez.

Back Link ve Social Link gibi paylaşımlar, insanların sitenizi beğendiğini ve siteye “paylaşmak veya değer vermek” istediğini gösterir. Bu, içeriğinizin görünürlüğünü artırır ve arama motorları tarafından fark edilmenize yardımcı olur.

Markanız internette ne kadar çok konuşulursa, o kadar fazla yetki ve bilinirlik kazanırsınız. Bu, sitenize/blogunuza daha fazla trafik getirir ve ayrıca geri bağlantı alma şansınızı artırır. Sosyal medyada paylaşılan hesaplama araçları ya da soru cevap içeriklerini kaç kez gördünüz? Sanırım hepiniz BOL BOL cevabını vermişsinizdir.

Sosyal medya kullanıcıları, daha kişisel oldukları ve takipçilerine değerli bir şeyler verecekleri için etkileşimli içerikleri paylaşmayı severler. Bu nedenle bir sosyal medya fenomeni ile çalışıyorsanız bu tür içeriklerle kullanıcılarınıza sizi tavsiye etmesini sağlamak nasıl fikir?

Marka Bilinirliği

Bir web sitesini popüler hale getirmenin büyük bir kısmı hem geri bağlantılar hem de sosyal paylaşımlar elde etmektir. Her ikisini de aldığında markanız daha önce hiç ulaşamadığı kişilere ulaşacaktır. Kullanıcılar bağlantılar aracılığıyla sitenizde birden fazla sayfa gördüğünde, bir Marka / İsim oluşturmaya başlarsınız ve yüksek kaliteli içerik ortaya çıkarmak için markanıza güvenilebileceğini gösterirsiniz.

UNUTMAYIN : SEO perspektifinden baktığımızda, web sitenizde yapılan sayfa gezinmeleri arama motorlarında sayfanızın daha fazla bulunma sayısını artıracak ve bu doğrudan sitenizin sıralama faktörünü etkileyecektir.

SEO Metrikleri

İçerik kalitesi ile aramalara sonuç verebilmek en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Kullanıcı Kitlenizin içeriğinize nasıl tepki verdiğini kontrol etmemize yardımcı olacak bazı metrikler var:

 • Kullanıcıların sayfada geçirdikleri zaman
 • Kullanıcılarınızın HEMEN ÇIKMA ORANLARI / Bounce Rate
 • Kullanıcılarınızın ziyaretleri başına gezdikleri sayfa sayısı

Etkileşimli içerik kullanmak, bu ölçümlerin üçünü de geliştirmenize yardımcı olur. Size nasıl olduğunu anlatmak için söyle bir içerik hazırladım;

Kullanıcıların Sayfada Geçirdikleri Zaman

İnsanların ortalama 10 saniye harcadığı 1.000 kelimelik bir makaleniz olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Bu, bir içeriğin kalitesi hakkında çok şey anlatır. Etkileşimli deneyimler ilgi çekicidir ve kullanıcı için benzersiz bir deneyim sunar demiştim. Etkileşimli bir içerik koyduğunuzda bu tüketimin süresi daha uzun olacağı için sayfalarınızla insanlar sitenizde daha fazla zaman geçirecek ve içerik kaliteniz artarak arama motorlarına daha iyi sinyaller göndermenizi sağlayacaktır.

Hemen Çıkma Oranı

İnsanlar sitenizden herhangi bir yere tıklamadan ayrıldığında bu durum arama motorlarına başka bir kalite işareti gönderir. Etkileşimli deneyimlerin sunduğu içerikler, insanların tüm deneyimin tamamlanması için gerekli olan tüm etkileşimleri (tıklama, yama, sayfa gezme v.b.) yaparak sitenizle etkileşim kurmasın garanti eder.

Ziyaret Başına Sayfa Sayısı

Kullanıcılar aradıkları içerik dışında çoğu zaman diğer içerikler ile ilgilenmezler. Bunu yapabilmek ziyaret başına sayfa sayısı da etkiler. Etkileşimli içerikler farklı sayfaların fark edilmesi için çok iyi olanaklar sağlar. Böylece kullanıcı aradığı içeriği aldıktan sonra diğer içeriklere de göz atam eğilimine girer.

Bu üç ölçüm olumluysa, sitenizi ziyaret ederken kitlenin olumlu bir deneyim yaşadığı anlamına gelir. Ve bunu yaparken, daha iyi SEO için sayfalarınıza Back Link vermeye veya Bağlantılarınızı sosyal medyada yaymaya karar vereceklerdir.

Özet: SEO Stratejinizi Etkileşimli İçerikle Dönüştürme

Ne tür bir siteye sahip olursanız olun, birçok kullanıcınızın sitenizi ziyaret etmesini ve içeriklerinizle yeterince uzun süre ilgilenmelerini isteyeceksiniz. Sitenize bağlantı vermeleri ve belki de tekrar geri gelmeleri en büyük arzunuz olacak. İşte tam bu istekleriniz etkileşimli içerikle desteklenebilir. Bu tür içerikler insanların ilgisini çeker, etkileşimde bulunmalarını ve daha uzun süre sitenizde kalmalarını sağlar.

Unutmayın Etkileşimli İçerik oluşturmak herkesin yaptığı Statik içerik denizinde öne çıkmanın en önemli yollarından biri. SEO’nuzu güçlendirmenin ve markanızın istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlamak istiyorsanız Etkileşimli İçerik oluşturmanızı tavsiye ediyorum.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu