Google

Page Speed Insight Hesaplaması

Lighthouse, genel Performans puanınızı nasıl hesaplar?

Google’ın page speed insight altında yeralan Lighthouse Performans puanı Fırsatlar veya sayfa üzerindeki Teşhis sonuçları ile değil , yalnızca bu performansa etki eden metrikler katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, fırsatların ve teşhislerin iyileştirilmesi metrik değerleri iyileştiriyor ve dolayısıyla dolaylı bir şekilde bu iki değerin birbiri ile ilişkisi var.

Aşağıda vereceğim bilgiler web sitenizde bulunan sayfaların puanlarının neden dalgalanabileceğini, nasıl oluştuğunu ve Lighthouse’un her bir metriği nasıl puanladığını size özetleyecek.

Performans Metrikleri Neden Değişiyor

Genel Performans puanınız ve metrik değerlerinizdeki değişkenliğin çoğu Lighthouse’dan kaynaklanmaz. Performans puanınız dalgalandığında, bunun nedeni genellikle temel koşullardaki değişikliklerdir. Yaygın sorunlar şunları içerir:

  • A/B testleri veya sunulan reklamlardaki değişiklikler
  • İnternet trafiği yönlendirme değişiklikleri
  • Yüksek performanslı masaüstü ve düşük performanslı dizüstü bilgisayar gibi farklı cihazlarda test etme
  • JavaScript enjekte eden ve ağ istekleri ekleyen/değiştiren tarayıcı uzantıları
  • Antivirüs yazılımı v.b.

Ayrıca, Lighthouse size tek bir genel Performans puanı sunabilse de, site performansınızı tek bir sayı yerine puanların dağılımı olarak düşünmek daha yararlı olabilir. Daha önce yazdığım Core Web Vitals hesaplama araçları yazımda bunun nasıl hesaplandığını görebilirsiniz.

Performans puanı nasıl ağırlıklandırılır

Performans puanı olan ağırlıklı ortalama ait metrik puanları . Doğal olarak, daha ağır ağırlıklı metrikler, genel Performans puanınız üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Metrik puanlar raporda görünmez, ancak başlık altında hesaplanır.

Ağırlıklar, kullanıcının performans algısının dengeli bir temsilini sağlamak için seçilir. Lighthouse ekibi, kullanıcı tarafından algılanan performans üzerinde en büyük etkiye sahip olanı anlamak için düzenli olarak araştırma yaptığı ve geri bildirim topladığı için ağırlıklar zaman içinde değişti.

Lighthouse puanlama hesaplayıcısı ile puanlamayı keşfedin

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu