E Ticaret Performans

En İyi Başlık Uzunluğu Nedir

İster bir blog sahibi olun isterseniz de ticaret siteniz olsun Google’da organik trafik almak istiyorsanız SEO ( Search Engine Optimization ) için bir şeyler yapmanız gereken bir gün gelecek ve bu konularda bir şeyler öğrenmek zorunda kalacaksınız. işte SEO da ilk öğrenmeniz gereken konulardan birisi. Yazılarınız ya da ürünlerinizin Başlıkları nasıl olmalı?

Google’dan John Mueller geçtiğimiz günlerde yaptığı bir soru cevap bölümünde bu konularda kafa karıştıran sorulara yanıt verdi. Bu yanıtlara geçmeden önce yazı ya da ürün başlıkları nasıl olmalı konusunda biraz detay bilgi vermek istiyorum.

İyi Bir SEO için Başlıklarınız Nasıl Olmalı?

Google’ın SERP adını verdiği Search Engine Result Page yani arama sonrasındaki sonuçları gördüğümüz sayfasında arama sonucumuzla alakalı olarak gelen bir çok makale, video, ürün içeri ve reklamların “Başlıkları” en çok dikkat çeken ve sizin içeriğe ulaşmanız için yönlendirme sağlayan bölümü. Bu nedenle SEO da başlıkların doğru bir şekilde arama sonucuna göre uygun yazılması en önemli konulardan biri. Neden önemli olduğu konusunu söyle özetleyebilirim;

Bir sayfayı uzun uğraşlar sonunda 1. sayfada gösterim almaya başladığında eğer arama sonucu ile ilişkili bir başlık gösterime oranla tıklama hacmi düşükse belirli bir süre sonra Google bu sonuçlarda sayfayı çıkarmamaya ve hacmini düşürmeye başlar. Çünkü gösterime göre tıklanmayı en çok etkileyen şey “Başlık” bölümünün dikkat çekmesidir.

İlgili Makaleler
Google Arama Sonuçları

SEO geliştirmeleri yaparken başlıkların tekrar yazılması ve en uygun şekilde SERP lerde gösterilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Yaygın olarak bir başlığın SERP sayfa standartlarında olması için şunlara dikkat ediyoru;

 • 60 ile 65 karakter uzunluğunu geçmemesi
 • Başlığın bir Bütünlük Oluşturması
 • Sayfa başlığının Açıklayıcı olması
 • Birden fazla Anahtar Kelime yumağına sahip olmaması
 • Sitedeki farklı başlıklarla benzerlik taşımaması
 • Markanın adını ve amacını taşıması

Yukarıdaki maddeler her marka veya blog için değişiklik gösterebiliyor. Ancak önemli olan bir konu varki bir çok SEO Tool’u bize bu maddeleri öneriyor ve dikkat etmemiz gereken noktaları tek tek söylüyor. Bununla birlikte John Mueller yaptığı açıklamalarla bir anda SEO için Başlıkların karakter uzunluğunun bir sıralama ölçütü olmadığını söyledi.

Uzun ya da Kısa Başlıklar Sıralama Ölçütü Değil

Geçtiğimiz günlerde Google’ın tıklama performanslarını arttırmak için SERP lerde Başlıkları Tekrar Yazdığı ile ilgili bir yazı yazmıştım. Eğer okumadıysanız bu linkten mutlaka okumanızı tavsiye ederim. SERP sayfalarında Mobil ve Desktop görünümlerinde bir karakter sınırlaması bulunuyor. Biraz örneklere bakacak olursak;

Örnek Arama Terimi : Ayakkabı Bağcığı Nasıl Bağlanır?

Desktop aramalarda bu arama terimini kullanarak arama yaptığımda ;

 • ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır – skechers blog” – boşluk ve karakterlerle beraber 47 harften oluştuğunu görüyoruz.
 • “ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır en güzel yöntem – Pinterest” aynı şekilde 59 harften oluştuğunu gördüm.
 • “ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır? – bot ve spor ayakkabıların …” tüm boşluklar ve karakterlerle beraber 62 harften oluştuğunu gördüm.

Örneklerde göreceğiniz üzere karakter sınırı olarak bize önerilen sınırın üzerinde olan bir tek başlık var ve o da 59 den sonra “…” alarak kesilmiş gözüküyor. Bu da uygun bir başlığın bize 60 karakteri geçmemesi gerektiğini gösteriyor aslında.

Aynı arama terimini Mobil üzerinden yaptığımda ise işler bambaşka bir hal alıyor.

 • “ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır en güzel yönte…” şeklinde 47 karakter birinci sıradaki aramada kesilirken aynı arama teriminin ikinci sırada kesilmediğini görüyoruz.
 • “ayakkabı bağcığı 2 saniyede nasıl bağlanır? – …” son sıradaki arama teriminin ise 42 karakter olduğunu ancak soru işaretinden sonra da kanal ismi v.b. bir şey geldiğini düşünürsek 47 karakterle kesintiye uğradığı açık.

Google’dan John Mueller, Google’ın sitenizdeki uzun başlıkların sıralamalara etkisi olmadığını söylüyor. Ayrıca böyle bir yönergeye sahip olan kaynaklarının da bulunmadığını belirtiyor. Başlıkların sıralamaya olan etkisinin sadece ve sadece performansa dayalı olarak şekillendiğinin de altını çiziyor. Not : Unutmayın eğer Google SERP başlığın performansından memnun kalmazsa zaten başlığınızı otomatik olarak değiştirmeyi de seçiyor.

Örneklerden yola çıkacak olursam; Desktop ve Mobil cihazlarda düzgün bir şekilde gözükmek istiyor musunuz? O zaman başlıklarınızın 50 karakterden fazla olmaması gerektiğini ön görebilirsiniz. Bu karakter sınırının boşluklar, noktalama işaretleri v.b. tüm karakterleri içerdiğini de hatırlatmak isterim. Bu sadece web siteniz için değil aynı zamanda Youtube Video içeriklerinizin başlıkları için de önemli. Tüm sorularınızı bana Instagram üzerinden sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu