Google

First Contentful Paint

First Contentful Paint kısa ismi ile FCP, Page Speed Insight ve Lighthouse raporunun sayfa yüklenme hızı ve ve sunduğunuz hizmetin kalitesini ölçen altı adet ölçün noktasından biridir. FCP (First Contentful Paint) ‘in toplam skorlamaya etkisi %10 oranındadır. Bunu Lighthouse hesap makinesi üzerinden de görebilirsiniz.

FCP Değerleri Hesaplarken Bu Hesap Makinesi Önemli

FCP Neyi Ölçüyor?

FCP, bir kullanıcı sayfanıza geldikten sonra kullanıcının tarayıcısında ilk DOM içeriği parçasını oluşturmasının ne kadar sürdüğünü ölçer. Tüm DOM içinde yer alan öğeler yüklendikten sonra DOM oluşturulmuş demektir. Bu sürenin ne kadar sürdüğü sayfanın yüklenme hızı için de önemli bir kriterdir.

DOM nedir? Document Object Model, “DOM”, “Belge Nesnesi Modeli” anlamlarına da gelmektedir. İnternet tarayıcıları girilen internet sitesini bir belge, bu belge içerisinde bulunan tüm elemanları da nesne olarak kabul eder. Buna göre resim, yazı, form gibi tüm elemanlar nesnedir.

Lighthouse, FCP puanınızı nasıl belirler

FCP puanınız, HTTP Arşivinden alınan verilere dayalı olarak, gerçek web siteleri için sayfanızın FCP zamanı ile FCP sürelerinin bir karşılaştırmasıdır . Örneğin, doksan dokuzuncu yüzdelik dilimde performans gösteren siteler, FCP’yi yaklaşık 1,2 saniyede oluşturur. Web sitenizin FCP’si 1,2 saniyeyse, FCP puanınız 99’dur .

İlgili Makaleler

Aşağıdaki tablodan FCP puanınınızın yüksek olması için DOM’un kaç saniyede yüklenmesi gerektiğini görebilirsiniz. Yeşil yani Geçer bir not almak istiyorsanız DOM’un 1.8 saniyede veya altında bir hızda yüklenmesi gerekir. Eğer DOM yüklenme hızınız 1.8 saniyeden büyük ve 3 saniyeden küçük ise bu durumda Turuncu yani Orta kararlılıkta bir not alırsınız. Bu durum sizin puanınızı çok büyük derecede etkilemeyecektir ancak size benzer sitelerde daha iyi puanlar varsa rakiplerinize SEO da sıralama kaybetme olasılığınız yüklselir.

FCP süresi
(saniye cinsinden)
Renk kodlaması
0–1.8Yeşil (hızlı)
1.8–3Turuncu (orta)
3’ten fazlaKırmızı (yavaş)

FCP Arttırmak İçin Ne Yapmalı

Eğer Blog ya da E Ticaret siteniz varsa ve para kazanma odaklı olarak Organic trafiğinizi iyileştirmek istiyorsanız Google Core Web Vitals değerlerinizi iyileştirmeniz ve aksiyon almanız gerekiyor. FCP değeri 6 adet önemli değerden biri. Bu değeri iyileştirmek için öncelikle web sunucunuzun iyi bir hizmet sağlıyor olması önemli. Özellikle Sanal Sunucular hizmetlerini aynı Server üzerinde bölerek verdikleri için burdaki server hizmetinin performansı düşebiliyor. Bu nedenle Server hizmeti satın aldığınız Hosting firmasının kalitesi önemli bir hale geliyor.

İkinci önemli nokta ise bir CDN alt yapısı kullanmanız. CDN Content Delivery Network hizmeti ile Cache lenmiş sayfalarınızın aradaki bir server ile daha hızlı iletilmesini sağlar. Böylece Server’ınızdan aynı içeriği birden fazla kez çağırmanız engellenerek daha önce çağırılmış ve hazırlanmış bir sayfanın üzerinde değişiklik yoksa daha hızlı yüklenmesini sağlar. Böylece DOM da daha hızlı yüklenmiş olur.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu