Google

Google Mayıs 2022 Geniş Çekirdek Güncellemesi Başladı

Google her sene önemli derecede değişikliğe neden olacak iki ya da üç algoritma güncellemesi yapıyor. Bu güncellemelerden en önemlisi olan Mayıs güncellemesi de bu yıl 25 Mayıs 2022 de gerçekleşti ve algoritmalar iki hafta kadar çalışarak yeni sıralamaları belirleyecek.

Bu Güncelleme Neleri Etkileyecek

Temel çekirdek algoritma güncellemesi, arama sonuçlarını kullanıcılar için daha alakalı hale getirmek için tasarlanıyor. Güncelleme 25 Mayıs itibari ile başlamış olsa da güncellemenin tamamen etkisini göstermesi Haziran ayının ikinci haftasının ortasına denk gelecek.

Google da bu değişikliklerden sorumlu Danny Sullivan, arama sonuçlarında site performansında önemli bir değişiklik beklediğini söylüyor.

Temel güncellemeler, Arama’yı genel olarak iyileştirmek ve Web’in değişen doğasına ayak uydurmak için yaptığımız değişiklikleri içeriyor. Çekirdek güncellemeki hiçbir şey belirli bir siteye özgü olmasa da, bu güncellemeler sitelerin performansında bazı dikkat çekici değişikliklere neden olabilir.

Danny Sullivan

Çekirdek güncellemelerde genel olarak nelerin değişeceğine dair bilgileri almakta her zaman zorlanıyoruz. Ancak her güncelleme de Google 2019 yılında yaptığı genel açıklamayı referans gösteriyor. Bu güncelleme yayınlandığında 2019 da yapılan referans belgelerde bir değişiklik yapılmadığını da hatırlatmak istiyorum.

İlgili Makaleler

Özetlemek gerekirse, Google bu temel güncelleme ile ilgili genel tavsiyesi şu şekilde;

  • Arama sıralamalarında ani yükselmeler veya düşüşler gibi geniş çapta fark edilebilir. Bu durumda bir değişiklik yapmayın. Etkileri gözlemlemeye çalışın.
  • Temel güncellemeler, belirli bir şeyi hedeflemedikleri için çok geniş bir kapsamı vardır. Bu nedenle, genel olarak Google’ın sistemlerini iyileştirmek için tasarlanmıştır.
  • Sıralamada düşen sayfalar hiç bir zaman ceza almış sayılmazlar. Son güncellemeden bu yana yayınlanan diğer web içeriğine karşı yeniden değerlendirilmiş olurlar. Bu nedenle bu konuda endişe etmeyin.
  • Çekirdek güncellemeleri genel olarak 2 ayda bir kere yeniliyoruz. Bu nedenle bazı siteler, bir sonraki güncelleme çıkana kadar bir önceki güncellemeden kurtarılamayabilir.
  • Yapacağınız iyileştirmeler bir sonraki güncellemede sizin kaybettiğiniz yeri ya da trafiği kurtarmayı garanti etmez.

Kasım 2021’de kullanıma sunulan son Google çekirdek güncellemesinden bu yana altı ay geçti. Bu altı aylık dönemde sitelerindeki hız metriklerine odaklanan performansçılar bu güncelleme sonrası ciddi değişiklikler görecekler.

Bununla birlikte sitelerinde çalışma yapmayan bir çok sitenin, performans metriklerinde geride kalacağı durumlarla karşı karşıya olacağını söyleyebilirim. Yukarıda da bahsettiğim gibi güncellemenin sonuçlarını görmek için 2 Haziran gibi kontrollere başlamak ve değerlendirmek doğru olacaktır.

Sıralamalarınız bu süre içinde dalgalanabilir, bu nedenle değişiklikleri hemen fark ederseniz paniğe kapılmayın ve değişiklik yapmayın!

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu