Google

Google Analytics Universal Kapanıyor

Google Analystics, web sitelerinin kendi verilerini ve kullanıcı davranışlarını ölçümlemek için en önemli servislerden biri. Bu servis, yaklaşık 15 yılı aşkın bir süredir kolay kurulum yapma ve çoğu nitelikli aracı ile epey fazla insanın favorisi konumuna gelmiş durumda. Google, geleceği için aldığı kararlardan ötürü yaklaşık 15 yıl sonra, Google Analytics için Universal Analytics desteğini kapatma kararı aldı. Şirket aldığı karardan sonra, UA için yeni bir alternatif standardı belirleyecek.

Belirlenen bu karar, 1 Temmuz 2023 tarihi ile yürürlüğe girecek. Karar yürürlüğe girdiği tarih itibari ile Google Analytics, altında bulunan Universal Analytics ile hazırlanan verileri kabul etmeyecek. Eskiden Universal Analytics bu servis için tam gidilmesi gereken bir sistemken yaklaşık on sene süren bu birliktelik son buluyor. Google bu hamlesinin ardından Universal Analytics yerini başka bir platformu ve yeni içeriklerle donattığı G4 ile dolduracak.

ŞGoogle Anayltics 4 ya da GA4 olarak adlandırılan bu yeni ürün 2020’nin Aralık ayında kullanıma sunulmuş. GA4 çıktığı günden beri site içi trafiği ölçen ve Google Reklamların daha derin entegrasyonu gibi verileri işleyen çerez bilgileri gibi içerikleri almadan çalışmaya devam ediyor. Google, hâlâ UA kullananların gelecek seneye kadar alternatif seçeneği kullanmaya hazırlanmalarını öneriyor.

Google Analytics Universal Analytics Verileri Ne Olacak?

Şirket, Universal Analytics ‘i kapattıktan sonra geri kalan verilerden hemen kurtulmayacak. Geriye kalan veriler en az 6 ay daha erişilebilecek durumda olacak. Fakat Google, önemli tarihsel verilerin çok geç olmadan yedeklenmesini öneriyor. Google, bu geriye kalan verilen ne zaman sistemden tam olarak silineceğine dair henüz net bir tarih verimiş değil. Dolayısıyla 6 aylık süreçten sonra ne olacağı henüz tam olarak bilinmiyor.

Eğer web siteniz için Google Analytics kullanıyorsanız yönetici menüsünden ürününüzün GA4 mü yoksa Universal Analytics mı kullandığını anlayabilirsiniz. GA4 Account’u yeni oluşturulan sistemler için mecburi oluşuyor. Bu nedenle GA account’u geçtiğimiz bir sene içinde oluşturduysanız zaten bir GA4 account’a sahipsiniz demektir. Eğer GA4 desteği olmayan bir sisteminiz varsa yine yönetici ayarları içinden Account oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu