Meta Verse

META yeni VR Gözlüğünü Notebook Yerine Kullanıldırmak İstiyor

Meta şirketinin CEO’su Zuckerberg, şirketin yakın zamanda duyurmak için hazırlandığı XR başlığı hakkında daha fazla bilgiler vermeye başladı.

Q1 2022 raporunda açık bir şekilde kod adı ‘Project Cambria‘ olan projeden bahseden Zuckerberg, donanım tarafında Meta Quest 2 sektörün önde gelen sanal gerçeklik başlığı olarak nitelendiriliyor. Zuckerberg, yayınlanan Q1 raporunda;

Bu yılın sonlarına doğru KOD ADI Project Cambria olan ve oyun yerine çalışma ortamlarına odaklandıkları üst düzey bir başlık çıkaracağız. Bu başlık kurulumları yapıldığında Notebook’larınızı bu cihazla değiştirmenizi sağlayacak. Bu cihazda özellikle üst düzey bir deneyim sunmak için çalışıyoruz. Özellikle Fiziksel ve Sanal gerçekliği kusursuz bir şekilde harmanlamak için çok fazla gayretimiz var. Özellikle ergonomik ve tam renkli kameralar ile bu geçişlerin kusursuz olmasını sağlayacağız. Önümüzdeki aylarda Project Cambria hakkında daha fazla detay paylaşacağız.

Mark Zuckerberg – Kaynak : 2022 Q1 Report

İlk olarak 2022 Facebook Connect etkinliğinde bahsedilen Project Cambria, Meta’nın Oculus Quest 2 sine kıyasla daha üst düzey bir deneyim vaat ediyor. Buna proje ile, göz ve yüz takibi, yüksek çözünürlüklü renki geçiş özellikleri ve özellikle kişiler arasındaki etkileşimi bir üst seviyeye çıkarak takip sensörleri dahil olacak gibi gözüküyor.

Daha önce detaylarını verdiğin Horizon Workrooms gibi güçlü çalışma ortamlarına cihazların performans olarak daha fazla katkı sağlaması ortak çalışma ortamlarının ne kadar başarılı olabileceğinin kanıtı niteliğinde olabilir. Workrooms deneyimimden sonra şimdi Project Cambria da bahsedilen özellikleri düşündüğümde gerçek ve sanal ortamları aynı anda deneyimlemenin nasıl bir etki yaratacağını biraz hayal edebiliyorum.

2022 Q1 Raporunda Zuckerberg, Meta’nın VR/AR gelirlerinin, büyük ölçüde Quest 2 sayesinde %31 oranında arttığını açıklıyor. Cambria projesi hakkında daha fazla bilgiye ulaştıkça sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Facebook’un gelir raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu