Meta Verse

vTuber Kavramı Nedir?

VR Sanal Gerçeklik ortamında aynı gerçek hayatta olduğu gibi bir çok konuyu ele alan, anlatan, gezdiren insanlarla karşılaşacağız. Bu insanların en büyük özelliği ise bizden çok önce VR ortamlarını deneyimlemiş, bu deneyimlerden sonuçlar çıkarmış ve erken adapte oldukları için bize yol gösterici olmaları olacak.

Sanal Youtuber Nasıl Olunur?

Sanal ortamda bir çok evren henüz birbirine bağlı çalışmıyor. Bu nedenle evrenler arası bir çok geçiş yapmak, her evrende yeni bir sanal karakter yaratmanız gerekiyor. Bu karakterleri ortak bir noktada birleştirmek isteyen bir kaç girişim var ve bu girişimler ortak bir AVATAR oluşturulması için oldukça fazla uğraş veriyor. Bu firmalardan en önde geleni ise ReadyPlayerME.

ReadyPlayerME ile kendi avatarınızı oluşturarak global bir Avatar’a sahip olabilirsiniz. Bu avatar’a sahip olmanız şu açıdan çok önemli bir hale gelecek, benzersiz bir avatar tüm evrenlerde sizin daha iyi tanınmanızı sağlayacak. ReadyPlayerME avatarını şu anda çok az sayıda uygulama / evren destekliyor olsa da bu sayı giderek artacaktır.

ReadyPlayerME Destekleyen VR Uygulamaları

  • VR Chat
  • LIV
  • CYBR
  • Mona
  • Mozilla Hubs
  • Somnium Space
  • Twin World
  • Wonda WR
  • Animaze
  • Immersed

Bu uygulamaların içinde gezerken global olarak ayarladığınız bu AVATAR ile gezebiliyorsunuz. Bunun dışındaki uygulamalarda ise ne yazık ki avatar’ı yeniden tasarlamanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Sanal ortamda bir şeyleri anlatmak istediğinizde ise ne yazık ki henüz bir kamera modu yani siz anlatırken sizin Avatar’ınızı karşıdan çekiyormuş gibi kayda alan bir uygulamaya ben henüz rastlamadım. Bu nedenle evrenlerde bulunan eşyaları kullanmanız ve ortamdaki AYNA’ların karşısına geçip kayıt etmeniz gerekiyor. Ekran kaydı alındığı için de Oculus Quest 2 cihazlarda 1024 x 1024 px oranında Kare bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Bu da Youtube ortamı için pek iyi değil. Bu çözünürlük Facebook ve Instagram için tasarlandığı için bu ortamlarda Share ettiğiniz zaman problem yaşamıyorsunuz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu