Meta Verse

Horizon World – Para Kazandırma Özelliği

Meta şirketi Oculus içinde bulunan yeni uygulaması Horizon World’ü 11 Nisan tarihinde yaptığı bir lansman etkiliği ile duyurdu. Meta şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg ‘in katılımıyla tamamen sanal gerçeklik ortamında gerçekleşen etkinlikle hem Horizon World hem de yeni özelliklere değinildi.

Son dönemde adından oldukça bahsedilen NFT teknolojileri ve buna bağlı olarak dijital satışlardan kazanılan gelirler herkesin hayretle izlediği bir tarz haline dönüşmeye devam ediyor. Bunu gören ve değerlendirmek isteyen Meta, Horizon World platformu içinde bazı içerik oluşturucuların kendi özel dünyalarında sanal öğeler ve efektler satmalarını sağlayacak ve şirketin Metaverse Ekonomisi için zemin hazırlanmasını sağlayacak para kazanma araçları üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Horizon Worlds nedir?

Horizon World, içerik oluşturucu araçları kullanarak metaverse için kullanıcı etkileşimi olan alanlar oluşturabileceğiniz ya da yeni evenler tasarlayabileceğiniz, bunu yaparaken arkadaşlarınızla sosyal olarak etkileşim kurabileceğiniz bir VR programı. İster tek başınıza, isterseniz arkadaşlarınızla birlikte yeni bir evren yaratmak için Horizon World programlarını kullanabiliyor, aksiyon dolu oyunlardan, meditasyon alanlarına kadar bir çok yeni uygulamayı tasarlayabiliyorsunuz.

Horizon World 2020 de sadece davetli kullanıcılara Beta olarak piyasaya sunulmuştu. Şu anda ABD ve Kanada’da 18 yaş ve üzeri herkes için kullanılabilir ve ücretsiz versiyonu ile Meta Quest mağazasından indirilebilir durumda. Horizon Worlds, Quest 2, Rift S ve Rift’te destekliyor.

Horizon Worlds için Türkiye’den giriş yapan kullanıcılar istek listesine kayıt olabiliyor. Ben de bu kayıt isteğini gönderdim. Umuyorum onaylanır ve buradaki deneyimleri sizinle paylaşabilirim. USA ve Kanada da yaşayanlar için Mayıs ayında düzenlenecek bir Tasarımcı Eğitimi gerçekleşecek. Başvurular 24 Nisan 2022 tarihine kadar bu linkten kabul edilmekte. 2 günlük Eğitim kampı (18-19 Mayıs 2022), 4 hafta dünya inşası yarışması (Mayıs ve Haziran) ve Yarışma sonunda kazananların açıklanacağı bir süreçten geçilecek.

Ürün Geliştirici Programı

Ürün ya da nesne satışları gerçek dünya paraları ile yapılabiliyor olacak. Bu durum Horizon World üzerinde tasarım araçları kullanılarak yapılan özel nesnelerin gerçek dünya parası kullanılarak da satılabilmesi anlamına geliyor. Horizon World üzerinde tasarım yapanların özel alanlar tasarlayarak ve buralara özel giriş yöntemleri koyarak daha fazla alan tasarlamaları ve bundan da para kazanmalarını sağlayacak bu sistem, aynı zamanda tasarımcıların daha fazla çalışmasını sağlayacak bir havuç olacak.

Örneğin, Horizon World üzerinde bulunan Gizli Tapınak Dünyasında bulunan bir alana giriş için oluşturulmuş bir ANAHTAR satın alabilirsiniz. Bu anahtar varsa Gizli Tapınak Dünyasındaki gezi sırasında kimsenin giremediği bir alana giriş yapabiliyor olacaksınız.

Horizon Worlds Creator Bonus Programı

Bahsedilen ikinci para kazanma özelliği ise, yine tasarımcılara önceden tanımlanmış bir hedefe yönelik ilerlemeye bağlı olarak her ayın sonunda ödenecek ücretleri içeriyor. Bu sisteme Horizon Worlds Creator Bonus adı verilmiş. Burada özellikle yapılmak istenen, yukarıdaki bahsedilen içerikleri oluşturmak için tasarımcıların daha fazla özelliği kullanmalarını sağlamak. Böylece tasarımcı ya da geliştiricilerin para kazandıları bir dünya için daha fazla geliştirme yapmaları hedefleniyor.

Metaverse geleceği hakkında da konuşmalar yapılan lansman sırasında yapılan konuşmalardan bazı notlarım ;

“Meta ortamına giren herkesin bir süre sonra ortamda ne olacağını tahmin edebilir hale geldiğini bu nedenle de Sanal Varlıkları satın alabilme, satışını yapabilme, farklı evrenlere götürebilme gibi yetenekler insanların hayallerinin ötesine geçecek”

Mark Zuckerberg

“Bu hayallerin ötesine geçebilme yeteneğini kazanabilmek için önce insanların bu ekonomiyi anlaması ve satınalma kabiliyetlerini buraya aktarmaları için onlara nedenler vermemiz gerekiyor”

Mark Zuckerberg

Herkesin şunun farkına varması gerekiyor. Bazen dijital dünyada işe yarayan nesneler ya da ürünler, fiziksel dünyada bekledinizden biraz farklı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, bu evrenleri inşa ederken çok fazla deneme, yanılma ile karşılaşacağız. İnşa edeceğiz ve insanlarının neye duyarlı olduklarını anlayacağız. Sonra bu etkileşimlerden faydalanarak bir sonraki araçlarımızın neler olması gerektiğini öğrenip bunları daha iyi hale getirmeye devam edeceğiz. Benim işimde açıkça bu.

Mark Zuckerberg

Meta özellikle Horizon World ile ilk defa sana gerçeklik ortamında bir kitlenin para kazanmasını sağlayacak bir ortam oluşturmuş oluyor. Yani Dünya’da ilk defa sanal gerçeklik ortamında para kazanılabilecek bir alan oluşturulmuş olacak. Daha önce söylendiği gibi insanlar evlerinden çıkmadan ve yorulmadan Para Kazanabilecekler denmişti. Bu sadece bir başlangıç olarak gözüküyor. Bahsettiğim bu para kazanma süreçlerinin haricinde Meta 11 Nisan tarihinde yeni Evren yarattıktan sonra bu evrenleri birleştirmek için tasarlanmış birkaç güncellemeyi de duyurdu.

Meta ayrıca, geliştiricilerin ziyaretçilerinin alışkanlıkları ve kendi dünyalarındaki yaya trafiğini nasıl artırabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilecekleri yeni bir analiz panosu yayınladı.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu