Meta Verse

Mimarlar ve Tasarımcılar için VR Arkio

Virtual Realty uygulamaları gün geçtikçe artmaya ve yeni uygulamalar ile deneyimler de çoğalmaya devam ediyor. Yeni uygulamalardan biri VR içinde sanal bir mimarlık programı olan ARKIO. Meta Quest 2 için ücretsiz Beta versiyonu ile platforma eklenen Arkio da kendi şehrinizi oluşturmaya hazır olun.

Sanal Gerçeklik Ortamında Kendi Binalarınızı Tasarlayın

Türkiye’de en çok oynanan oyunlardan biri olan SIM’s gibi bir program olan Arkio Mimarlar için biçilmiş kaftan gibi gözüküyor. Programın ücretsiz versiyonunda 3D binalar, sanal şehir manzaraları oluşturmanız, mutfağınız, banyonuz gibi odaları yeniden modellemeniz, mevcut 3D modellerinizi programın içine aktarıp yeniden gözden geçirmeniz mümkün. Daha da güzeli Meta Quest sahibi diğer arkadaşlarınız ile ortak toplantılar organize edebilir maksimum 10 kişi ile bir şehri beraber oluşturabilirsiniz.

Şehrinizi Arkio İle Tasarlayın

Arkio , tasarım sahnesindeki nesneleri yakalamak, sıkıştırmak ve çekmek gibi muhteşem özelikleri Meta Quest kumandaları ile sağlıyor. Önceden oluşturulmuş hazır şekilleri ve nesneleri sahnenize bırakmak için erişebileceğiniz bir menü de tasarlanmış. Uygulamada ayrıca, el hareketlerinizi çok iyi takip ediyor ve sanal gerçeklik içinde olduğunuzu bir anda unutabiliyorsunuz.

Oyun Tasarlamak İçin Kullanabilirsiniz

Oyun tasarımları sırasında en çok zorlanılan konulardan biri mekanı tasarlamak ve bunu Unity içine entegre etmek oluyor. Arkio’da yerleşik olarak bulunan iki yönlü bir Unity entegrasyonu, oyun ortamlarını tasarlarken ve düzenlerken sizin ve diğer tasarımcıların VR’de işbirliği yapmasına olanak tanıyor . Daha sonra sonuçları doğrudan Quest’ten –> Unity’ye kolayca aktarabilirsiniz. Tüm bunlar, duvarlar, pencereler, kapılar, merdivenler ve tamamlanmış binaların oluşturulmasını daha basit bir süreç haline getiriyor ve oyun tasarımı sırasında harcadığınız süreci hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Tasarladığınız Ortamlarda Gezebilirsiniz

Bir şehir, bir mahalle ya da bir ev tasarımı yaptıktan sonra görünümleri değiştirerek Arkio ile tasarladığınız ortamların içinde gezebiliyorsunuz. 3 farklı gezinme modundan birini seçebilirsiniz.

  • Tepeden görünüm: Tüm sahneyi bir şehir veya mahalle bloğu olarak görmenizi sağlayan üstten görünüm modu. Bu perspektiften, binaların ve bir parkın doğal peyzajının birlikte nasıl uyumlu bir şekilde çalışabileceğine bakmak için çatılara bakabilir ve çalışma alanınızda dolaşabilirsiniz. Trafiğin nasıl etkileneceğini bile görebilirsiniz.
  • Sokak Görünümü: Sokak Görünümü, gerçek hayatta nasıl görüneceğini görmek için VR tasarımınıza adım atmanızı sağlar. Hatta anında bir binayı küçültebilir ve bunun ortamınızın görünüşünü değiştirip değiştirmeyeceğini görebilirsiniz.
  • POV: Aynı POV perspektifiyle binaların veya evlerin içine girebilir ve mobilya, merdiven ve duvar renkleri ile tamamlanmış odalar tasarlayabilirsiniz. Ayrıca duvarları yeniden konumlandırabilir veya tavanlarınızı yükseltebilirsiniz.

Arkio’nun en önemli özelliklerinden birisi bir çok ürünle uyumlu olarak çalışabiliyor olması. Unity, Rhino, SketchUp’ta yerleşik sahneler ile Apple veya Android mağazasında bulunan LIDAR uygulamalarından birini kullanarak referans görüntüleri Arkio içine aktarabiliyorsunuz.

Arkio uygulaması şu anda Meta Quest mağazasında ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ancak ürünün kendi içinde 4,99 USD den başlayan fiyatlarla abonelik modelleri bulunuyor. Bu modellerden birini satın alırsanız yukarıdaki bahsedilen özelliklerin haricinde çok ciddi farklı özelliklerin de açıldığını göreceksiniz.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu