Meta Verse

VR Coworking Uygulaması Horizon Workrooms Sahil Kenarına Taşındı

Meta’nıın, 2021 Ağustos ayında Meta Quest ve Meta Quest 2 için özel olarak tasarlanmış sanal çalışma platformu olan Horizon Workrooms’u tanıtmıştı. Bu ortamla ilgili deneyimlerimi Horizon Workrooms başlığında size aktarmıştım.

Bu mekan zaten içinde bulunan özelliklerle yeterince havalı değilmiş gibi renk düzeni, toplantı odası tasarımı, özel logo ve duvar resimleri ile sanal çalışma ortamınızın özelleştirilmesi için ekstra özellikler de sunuyor. Bunlara ek olarak geliştirmelerin devam edeceği açıklanmış ancak henüz bu konuda bir geliştirme ile karşılaşmamıştık.

Workrooms V1.3 Yayınlandı

15 Mart 2022 tarihinde Meta Quest ve Meta Quest 2 platformlarından ulaşılabilen Horizon Workrooms’a bir güncelleme geldi ve uygulama versiyonu 1.3’e güncellendi. Bu güncelleme ile birlikte sanal çalışma ortamınızı rahatlatıcı bir plaj ortamına taşımanız için bir dizi yenilik sunulmuş. Böylece belki de sıkıcı olmaya başlayan toplantı odası konseptinden çıkıp Plaj, Deniz Manzaralı Teras Katı ve Villa ortamlarından da görüşme yapma olanağı sunulmuş. Bunlara ek olarak bir de toplantı sırasında Çak Bir Beşlik ifadesi de sunmaya başladı. Böylece yan yana oturan AVATAR’ların etkileşimlerini de artırıyorsunuz.

V1.3 versiyonuna eklenen en önemli geliştirme noktası ise Uzak Masaüstü Ses Desteği olduğunu düşünüyorum. Çünkü sanal ortamda bilgisayarınıza bağlandığınızda eğer evin başka bir yerinden bağlantı gerçekleştiriyorsanız bildirim sesleri veya Video seslerini duyulmuyordu. Bu güncelleme paketinde bu özellik eklendi.

Geliştiricinin açıklamasında Genel Uygulama Kararlığının yanı sıra Oculus Uzak Masaüstü Keşfi ve bağlantısında iyileştirmeler yaptık yazılmış. Açıkçası ben performans noktasında büyük değişiklikler görmedim. Ancak bazı fonksiyonlarda garip çalışma durumları oluyordu ( tahtaya yazı yamak istediğimde yazılamaması gibi) bu gibi fonksiyonlar düzelmiş gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Ben şahsen daha odalara yeni alışmaya başlamıştım ancak “Biraz güneşlenirken takım arkadaşlarımla bağlantı kurmak için daha iyi bir yer yok.” diyebilirim.

Horizon Workrooms şu anda Quest platformundaki en güçlü sanal gerçeklik çalışma ortamını sunuyor. Diğer deneyimlediğim ortamlardan çok daha başarılı olduğunu net söylemem gerek. Horizon Workrooms size aşağıda saydığım özelliklerin hepsini sunuyor ;

  • Kablosuz bilgisayar bağlantısı
  • Klavye veya Bilgisayar izleme alanı
  • Sanal gerçeklik dışından Video Konferans
  • Toplantı odası not alma özelliği ve sunumlar için tahta kullanımı
  • Dışarıdan sunum dosyası yükleme, görsel yükleme ve sunma özellikleri

Meta Quest’e sahip herkes, Sanal gerçeklik ortamında çalışmaya başlamak için ücretsiz bir Workrooms hesabına kayıt olabiliyor. Workrooms hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linkten Quest Store’a ulaşabilirsiniz.

Not : Bu makaleyi Workrooms’da uzak bilgisayar bağlantısı yaparak sanal ortamda Wordpress ile yazdım.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu