Meta Verse

Workplace from Meta

Netscape internet tarayıcısı 25 USD lik paket satış fiyatı ile bir zamanlar sektörün en çok kullanılan ürünüydü. 1990’ların ortalarında pazar payı yüzde 90’ın üstündeyken 2006’da yüzde 1’in altına indi. Internet Explorer’ın Windows ile bedava verilmesiyle başlayan bu süreçte çok acılar çekildi.

2010 yılındaydı sanıyorum Internet Explorer’ın tüm sorunlu, yavaş ve hantal çalışan ve Güvenlik Sebebiyle bir türlü açılmayan browser’ı yaklaşık 2 ya da 3 aylık sürede yerini Chrome’a bıraktı ve Internette yep yeni bir tarayıcı deneyimi başladı. İşte bu dönemlerden geçen ve gözlemleme şansı olan biri olarak şunu net olarak söylüyorum META hayatımızdaki bu değişimlerden biri olacak.

Facebook’un yeni çatı şirketi Meta yeni şirket satın almaya devam ediyor. Bu şirketlerden biri de sessiz sedasız bir şekilde gruba katılan Workplace oldu. Workplace Oculus platformu içinde olan ve ekibiyle sanal gerçeklik toplantıları yapmak için alan oluşturan bir platform. Platform şu anda şirket dışındaki kullanıcılar için tamamen Ücretsiz bir kullanım sunarken, Şirketler için kişi başı ücretlendirmelerle çalışma ortamları sağlıyor.

Workplace platformunun bir çok özelliği bulunuyor. İlk özelliğinden başlıyorum;

Kendi Çalışma Ortamınız

Workplace sayesinde kendinize özel bir çalışma ortamı elde ediyorsunuz. Daha önce Meta’yı özetlediğim yazımda anlattığım çalışma ortamından farklı bir ortamdan burası. Bunu gerçek hayatta şöyle düşünebilirsiniz; Metadaki evinizde oluşturduğunuz çalışma masası ve ortamı gerçek hayattaki evinizdeki oda, Workplace de oluşturduğunuz odanız ise ofisinizdeki çalışma odanız. Bununla beraber Workplace de bir de toplantı odanız oluyor. Bu da şirketinizdeki toplantı odanız gibi düşünebilirsiniz.

Görselde göreceğiniz üzere sol tarafta gerçek çalışma masanız sağ tarafta ise Horizon Worksroom – Workplace yer alıyor. Horizon Worksroom Oculus‘un içindeki uygulamanın ismi. Artık monitörünüzün ne kadar büyük olduğunun bir önemi yok. Buna ek olarak Mouse ihtiyacı da ortadan kaldırılıyor. Ancak sanal klavye olmasına rağmen fiziksel klavye ihtiyacı çok yüksek. Bu nedenle öncelikli olarak Logitech marka bir model ile anlaşma yapılmış. Sonra buna daha fazla seçenek eklenmiş. Gördüğüm kadarıyla 4-5 modelde şu anda görüntü ve bağlantı desteği bulunuyor. Böylece gerçek klavye görüntüsü ile parmaklarınızın hareketlerini de algılayarak sanal ortamda bu kullanımın desteklenmesini sağlanıyor.

Çalışma Masanızı Planlayın

Horizon Worksroom’un içinde Ofise365 ve Teams gibi uygulamaların da entegrasyonları var. Bu platformlar ile entegre olarak çalışan Horizon Worksroom takvim yönetimi, davetler, notlar ve dokümanlar paylaşımlı hale gelebiliyor. Yukarıdaki ekranda göreceğiniz üzere sanal masanızın hemen üzerinde sağ tarafınızda iki tane buton görüyorsunuz. Bu butonlardan alttaki buton çizim moduna geçmenizi sağlıyor. Böylece bir anda tahtaya yazı yazabilir ve toplantı katılımıcıları ya da kişisel panonuza not alır hale gelirsiniz.

Masanızı Çizim Tahtasına Dönüştürün

Horizon Worksroom çizim tahtasını aktif ettiğinizde önünüzdeki çizim tableti aktif hale geliyor. Bunun üzerine çizim yapabilmek için ayrıca bir aksesuara ihtiyacınız yok. Elinizde tuttuğunuz Oculus kontrolcülerinden birini kalem gibi tutarak alt tarafını çizim aksesuarı olarak kullanmaya başlıyorsunuz. Özellikle ekip planlama toplantıları, tasarım ekipleri veya çizerek anlatmayı seven kişilerin efektif olarak kullanacağı bir ortamın yanı sıra, bireysel çalışan kişilerin odalarındaki bir duvarı çizim alanına dönüştürmesi ve not tutmasına neden olan bir araç haline geliyor.

Windows ya da MacOS Cihazlarınızı Oculus’a Bağlayın

Horizon Worksroom ‘un en önemli özelliklerinden biri de kişisel bilgisayarınıza olan bağlantı ile yansıtma özelliği. Böylece bilgisayarınızı da bu ortama taşıyabiliyor, bilgisayarınızda kullandığınız tüm platformları bu ortamda kullanabiliyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi bunları toplantı odasında kullanırken diğer insanlara ekranınızı paylaşabiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarınızda Oculus’un bağlantı uygulamasının olması ve eşleşme sağlamanız gerekiyor. Böylecek Wifi Ağı üzerinden bağlantı gerçekleştirerek ekranı alabiliyorsunuz. Performansı nasıl diye soruyor olabilir ya da hareketlerin yavaş algılanacağını düşünebilirsiniz ancak o kadar akıcı ve net ki bu düşünceler siz bunu kullandıktan sonra ortadan kalkıyor.

Horizon Worksroom Toplantıların Verimi Artıyor mu?

Horizon Worksroom sayesinde karanlık veya ışıksız ortamlardan ziyade canlı renklerin olduğu ve herkesin rahat bir ortamda bağlantı sağlamasından dolayı toplantıların veriminin artması bekleniyor. Yuvarlak masa, U sistemi ve sunucu sistemi gibi 3 farklı toplantı odası tarzı sizi bekliyor. Özellikle bu oturma düzenini toplantı sırasında istediğiniz gibi değiştirebiliyor ve farklı sunum türlerini aynı toplantıda uygulayabiliyorsunuz. Burada ne demek istedim; yuvarlak masada bir tanışma sunumu yaparken bir anda eğitim sunumuna dönmek istediğinizde tek tıklama ile katılımcıları eğitim düzenine döndürebiliyorsunuz.

Worksroom hakkında daha fazla yazı yazmaya ve videolar çekmeye devam edeceğim. Özellikle JavaScript kod yazma ve normal gündelik hayatta işinizi ya da eğlencenizi organize ederken neler yapabileceğinize dair bir çok detayı deneyimleyerek paylaşacağım. Instagram ve web sitemden takipte kalmaya devam edin.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu