Meta Verse

Oculus VR FitXR Spor

Metaverse ortamında sana gerçekliğin verdiği tüm nimetlerden yararlanmaya devam ediyorum. Bundan önceki yazımda sizleri RecRoom adlı odada gezintiye çıkarmıştım. Eğer izlemediyseniz buradan izleyebilirsiniz. Bu yazı ile haftalık spor aktivitesi ve Oculus FitXR uygulamasına başlıyoruz.

Oculus FitXR Nedir?

FitXR aslında sanal ortamda size spor aktivitesi yaptırmak için tasarlanmış bir Metaverse uygulaması. Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise uygulamanın 2019 yılından bu yana varolması nedeni ile kendini geliştirmesi ve gerçekten çok ciddi bir geri bildirim değerlendirmesi ile uygulamayı en iyi seviyeye getirmeleri diyebilirim.

FitXR Studio şimdilik 3 bölümde içerik sunuyor. Bunlar Boks, Dans ve Kardiyo olarak nitelendiriliyor. Her Studio kendi içinde farklı eğitmenler tarafından önceden kaydedilmiş programlara sahip. Bu programlardan bir bölümü Free yani ücretsiz kullanım olarak sunuluyor. Ücretsiz kullanımlarda 15 dk lık performans ve antreman şansınız var. Diğer antrenörlerin idmanlarına ulaşmak istiyorsanız aylık 9.99 USD gibi bir üyelik sistemi var. Bunu kredi kartınızdan otomatik çekiyorlar. Her ay yenilenebiliyor ve istediğiniz zaman iptal edebiliyorsunuz. Yıllık abonelik yaparsanız eğer daha düşük bir ücrete sahip olabiliyorsunuz. Yorumunlarını da detaylıca incelediğim için yazıyorum, bir çok kullanıcı daha önce uygulamanın kötü olduğunu ancak Oculus içinde farklı uygulamları kullandıktan sonra bu uygulamaya geri döndüklerini net olarak ifade ediyorlar. Hatta zaman içinde kendini ne kadar çok geliştirdikleri hakkında da yorumları bulunuyor.

FitXR Spor Nasıl

Kendi gözlemlerim ve uygulamalarım sonrasında eksiler ve olumlu yönlerinden bahsedeceğim. Henüz sadece Boks Studio tarafında çalışma şansım oldu. Buradaki ilk idmanım sonrasında yaklaşık 1 hafta kadar şiddetli kas ağrıları çektiğimi söyleyebilirim. Bunun sebebi uzun zamandır spor yapmıyor olmamadan kaynaklı. Fakat güzel tarafı şu ki 2 gün aralıklarla antremanlara devam ediyorum ve bu yazıyı yazdığım tarihte 4. antremanı tamamladım. Her antrenman 15 dakikalık periyotlardan oluşuyor. Bu periyotlar içinde müzik ile uyumlu olarak sağ ve sol yumruk, punch ve aparkat çalıştırıyor. Buna ek olarak bazı engeller ile sağa ve sola eğilmeler, squat hareketleri yaptırıyor. Eldeki kontrolcüler ne kadar güçlü vurduğunuzu ve konumunuzu hesapladığı için çalışma sırasındaki performansını çok iyi takip eden bir sistem var. Yani sistemi kandırmak mümkün değil ve 1 dakika içinde kendinizi kaptırmış oluyorsunuz.

Olumsuz tarafları ise, yoğun bir tempo ile çalıştırmaya başlıyor sizi. Amatör düzeyi seçseniz bile yoğun bir 15 dakika geçiriyorsunuz. Alıştırma yok, ACI YOK =) Bu nedenle ilk antrenman sonrası boşa sallanan yumrular nedeni ile sırt kaslarında ciddi ağrılar oluşuyor. Bunlar tamamı geçici ağrılar! Dediğim gibi benim hamlık durumumdan da kaynaklı olabilir. İkinci olumsuz tarafı 15 dakikanın sonunda inanılmaz terlemiş oluyorsunuz ve başlığı çıkardığınızda yüzünüz sırılsıklam oluyor. Bu da cihazsın yüze temas eden silikon alanındaki bölümün çok ıslanmasına, doğa olarak cihazın merceklerinde buharlanmalara sebep oluyor.

Bu durumu engellemek için Oculus’un içine hava akımı sağlayan cihazlar geliştirilmiş. Ancak her şey için bir geliştirme satın almak mı=) bana göre değil şu anda.

FitXR Aksesuarlar

FitXR Studio yaşanan durumları gözlemleyerek aslında kullanıcılar için özel ürünler geliştirmiş. Bunlardan biri Boks sırasında bileklerin biraz daha ağır olmasını sağlayarak aslında KAS geliştirme için ihtiyacını da karşılamak.

THE WEIGHTED WRIST BANDS olarak satılan bu ürün yarım kilo ağırlık ekliyor ve vuruş sırasında kasların çalışması için ağırlık sağlıyor.

FitXR Genel değerlendirmem

Şu anda 109 kg ile 4. idmana başladım. Dengeli bir beslenme ile 2 aylık periyotta neler olduğunu daha sonraki yazımda sizinle buradan payalaşacağım. İlk izlenimlerim evden çıkmadan, solana gitmeden kendi ortamında ciddi bir hareket sağladığı, bunun da genel evde çalışma ortamı olanlar için ciddi bir geliştirme olduğu yönünde.

Kerem Bozokluoglu

Kariyerime Vatanbilgisyar'da Online satışların arttırılması ve organize edilmesi çalışmalarını yaparak başladım 8 yıllık Vatanbilgisayar deneyimimden sonra Mediamarkt Türkiye ekibinde Dijital Marketing ve Web Sitesi kampanya yönetimi ekibinin başına geçtim. 3 yıllık Mediamarkt serüvenin ardından Türkiye'nin en önemli teknoloji firmalarından biri olan Insider'da Stratejik Hesap Yöneticisi olarak yeni bir maceraya başladım. 2014 yılından bu zamana kadar Türkiye de bir çok firmanın başarı hikayesinde yol alma fırsatım oldu. Şu anda Türkiye Ülke Müdürü olarak 40 kişilik bir ekiple 300 den fazla firmaya kişiselleştirme, dönüşüm iyileştirme ve kullanıcı alışkanlıklarına göre performans yönetimi konusunda hizmet veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu